Υπερβλήθηκε η ομάδα από την άμυνα

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών υπέστη την πρώτη της ήττα στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού. Σε ένα δραματικό παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από διαρκείς εναλλαγές συναισθημάτων, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε την κακή του άμυνα κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και ηττήθηκε με 14-13 από την Κροατία, παρόλο που αγωνίστηκε για τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο με αριθμητική υπεροχή λόγω αποβολής του Μπίλιακα για βιαιοπραγία.

Η ελληνική ομάδα υποχώρησε πλέον στην τρίτη θέση του Α΄ ομίλου και επιδιώκει να τερματίσει τουλάχιστον δεύτερη, με νίκη επί της Ιταλίας (5/8, 16:10) στο τελευταίο παιχνίδι της Α΄ φάσης.

Ο Αργυρόπουλος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, όμως γρήγορα οι Κροάτες εκμεταλλεύθηκαν κενά στην άμυνα και πέτυχαν τρία αναπάντητα γκολ, με τον Πόπαντιτς να αποκρούει και πέναλτι του Βλαχόπουλου (στο 2-1). Ένα νέο πέναλτι του Κάκαρη, το οποίο αξιοποίησε ο Γενηδουνιάς, καθώς και ένα γκολ του Παπαναστασίου βοήθησαν την εθνική να επαναφέρει γρήγορα την ισορροπία.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμένο πέναλτι (δοκάρι) του Ζούβελα, αλλά οι διεθνείς μας ανήλθαν σημαντικά στην άμυνα, με τον Σκουμπάκη να έχει καταπληκτική εμφάνιση απέναντι στους φουνταριστούς (Βρλιτς και Λόντσαρ). Παρά την απώλεια τριών συνεχόμενων επιθέσεων με παίκτη παραπάνω, η εθνική συνδύασε δύο νεότερους παίκτες του ρόστερ (ασίστ του Γκίλλα και γκολ του Καλογερόπουλου), προτού ο Φουντούλης διπλασιάσει τη διαφορά σε 5-3. Ο Χάρκοφ περιόρισε το γαλανόλευκο σερί, αλλά σε κρίσιμο σημείο του ημιχρόνου ο Νικολαΐδης κέρδισε αποβολή και ο Βλαχόπουλος επανέφερε τη διαφορά στους δύο πόντους (6-4).

Ωστόσο, η δυναμική της εθνικής εξανεμίστηκε στην τρίτη περίοδο, με δύο γκολ του Μάρινιτς Κράγκιτς και ένα χαμένο πέναλτι από τον Φουντούλη, που έφεραν το σκορ στα ίσια. Οι Κροάτες σημείωσαν καλές επιθέσεις, τόσο σε ισορροπία όσο και με παίκτη παραπάνω, με την ελληνική άμυνα να έχει σοβαρά προβλήματα και το σκορ να αλλάζει 11-9 υπέρ των αντιπάλων.

Με την Κροατία να ελέγχει το παιχνίδι, κέρδισε και το σπριντ της τέταρτης περιόδου. Τότε, ο Μπίλιακα αποβλήθηκε για βιαιοπραγία και στην τέταρτη περίοδο η εθνική ισοφάρισε σε 12-12. Ωστόσο, στην πορεία αποβλήθηκε ο Αργυρόπουλος και, με την επιστροφή του Χάρκοφ στο σκορ με δύο γκολ, οι Κροάτες αποσπάστηκαν, διατηρώντας την πρωτοκαθεδρία μέχρι το τέλος, παρά τη μείωση του σκορ από τον Βλαχόπουλο. Στην τελευταία επίθεση, η λάθος συνεννόηση ανάμεσα σε Παπαναστασίου και Βλαχόπουλου, σε συνθήκες επτά εναντίον έξι, δεν επέτρεψε την εκδήλωση προσπάθειας.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 7-3, 3-4.

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Αργυρόπουλος (π.π.), 1-1 Φάτοβιτς (περιφέρεια), 2-1 Γιόκοβιτς (περιφέρεια), 3-1 Λόντσαρ (π.π.), 3-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 3-3 Παπαναστασίου (περιφέρεια), 3-4 Καλογερόπουλος (φουνταριστός), 3-5 Φουντούλης (π.π.), 4-5 Χάρκοφ (περιφέρεια), 4-6 Βλαχόπουλος (π.π.), 5-6 Μάρινιτς Κράγκιτς (περιφέρεια), 6-6 Μάρινιτς Κράγκιτς (περιφέρεια), 6-7 Φουντούλης (περιφέρεια), 7-7 Χάρκοφ (π.π.), 7-8 Παπαναστασίου (π.π.), 8-8 Φάτοβιτς (περιφέρεια), 9-8 Βουκίσεβιτς (π.π.), 9-9 Νικολαΐδης (φουνταριστός), 10-9 Μπούκιτς (περιφέρεια), 11-9 Μάρινιτς Κράγκιτς (π.π.), 11-10 Αργυρόπουλος (πέναλτι), 12-10 Φάτοβιτς (περιφέρεια), 12-11 Σκουμπάκης (π.π.), 12-12 Καλογερόπουλος (π.π.), 13-12 Χάρκοφ (π.π.), 14-12 Χάρκοφ (π.π.), 14-13 Βλαχόπουλος (π.π.).

Η εθνική είχε 7/14 με παίκτη παραπάνω, 2/4 πέναλτι, 2 γκολ από την περιφέρεια και 2 από θέση φουνταριστού.
Η Κροατία είχε 6/13 με παίκτη παραπάνω, 0/1 πέναλτι και 8 γκολ από την περιφέρεια.

Αποβλήθηκε για βιαιοπραγία ο Μπίλιακα, 7΄55΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα.
Αποβλήθηκαν με αντικατάσταση ο Αργυρόπουλος, 4΄52΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα, και ο Φάτοβιτς, 1΄28΄΄ πριν το τέλος του ματς.
Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν οι Γκίλλας (5΄10΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού), Σκουμπάκης (46΄΄ πριν τη λήξη της αναμέτρησης) και Φουντούλης (30΄΄ πριν το τέλος του ματς).

Διαιτητές: Πουτνίκοβιτς (Σερβία), Γκόμεθ (Ισπανία).

Οι συνθέσεις:
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ιβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς 1, Βουκίσεβιτς 1, Ζούβελα, Μάρινιτς Κράγκιτς 3, Βρλιτς, Μπίλιακα, Χάρκοφ 4, Πόπαντιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 2, Παπανικολάου, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος.