Υποβιβάζεται στη SL2 η Λάρισα, με την ήττα με 3-1 στο Βόλο

Αποχαιρετά τη Σούπερ Λιγκ 1 η ΑΕΛ μετά την ήττα στη Μαγνησία

Ο Βόλος έβαλε την «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες διατηρούσε η Λάρισα πριν από το μεταξύ τους παιχνίδι για να παραμείνει στην κατηγορία, αφού επικρατώντας των «βυσσινί» με 3-1 στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι άουτ, έστειλε οριστικά την ομάδα του κάμπου στη Super League 2.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 3΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν ο Δουβίκας βγήκε σε τετ α τετ με τον Νάγκι και πλάσαρε, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα όμως ο διεθνής επιθετικός (που ήδη μεταγράφηκε στην ολλανδική Ουτρέχτη) εξιλεώθηκε, αφού στην υπέροχη μπαλιά του Νίνη βγήκε ξανά απέναντι στην εστία κι έγραψε το 1-0, με το 11ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Οι «βυσσινί» δυσκολεύονταν να κρατήσουν την μπάλα και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα από δεύτερο ατομικό λάθος να δεχθούν και δεύτερο γκολ, στο 38ο λεπτό, όταν ο Δουβίκας έκλεψε την μπάλα στην αριστερή πλευρά και γύρισε στο κέντρο της περιοχής, όπου ο Μπαρτόλο με ωραίο τελείωμα διπλασίασε τα γκολ του Βόλου.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή της ΑΕΛ ήρθε στο 51ο λεπτό, όταν ο Ακούνια με εξαιρετική προσπάθεια πέρασε δύο παίκτες του Βόλου και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Η αποστολή των παικτών του Τζιανλούκα Φέστα ήταν ούτως ή άλλως δύσκολη με το σκορ στο 2-0 από το ημίχρονο, έγινε όμως «βουνό» όταν στο 59ο λεπτό ο Τσόσιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Ευαγγέλου, επειδή ανέτρεψε έξω από την περιοχή τον Περέα.

Παρόλα ταύτα η Λάρισα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 69΄ μείωσε με πέναλτι του Ντουρμισάι σε χέρι του Τέκιο, αλλά πέντε λεπτά αργότερα και ύστερα από φάση διαρκείας η μπάλα «στρώθηκε» στον Μπουένο, ο οποίος με έξοχο φαλτσαριστό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τέκιο, Γκρίλο, Μήτογλου, Φερράρι, Τσοκάνης (81΄ Κρητικός), Μπαριέντος (46΄ Ριένστρα), Νίνης (66΄ Μπουένο), Μαρτίνες (46΄ Περέα), Μπαρτόλο (78΄ Κιάκος), Δουβίκας.

ΛΑΡΙΣΑ: Νάγκι, Ηλιάδης, Γιακιμόφσκι, Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Στίφλερ (46΄ Μουκαντζό), Κολομπίνο, Νικολιάς, Ντουρμισάι (83΄ Γρηγορόπουλος), Ακούνια, Πινακάς.