Δυνατός ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με τη Μάλμε

Παρά το γεγονός ότι δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να εξασφαλίσει ισοπαλία 2-2 στο «Ελέντα Στάντιουμ» απέναντι στη Μάλμε, στη διάρκεια του πρώτου αγώνα για τον Γ’ Προκριματικό γύρο του UEFA Champions League.

Η ομάδα της Σουηδίας, που είχε επίσης δύο δοκάρια, κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα με τους Πόντους Γιάνσον (28’) και Σεμπαστάν Νανάζι (67’), όμως οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με τους Τάισον (42’) και Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (75’), αποκτώντας πλεονέκτημα για την πρόκριση, με τον επαναληπτικό να διεξάγεται στην κατάμεστη Τούμπα, όπως αναμένεται.

Η Μάλμε μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Ούγκο Μπολίν με σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας αντέδρασε άμεσα και σταμάτησε το πλασέ του Νανάζι λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ήταν και πάλι εκεί στο 13’ για να αποκρούσει το σουτ του Ισαάκ Κιέζε Τέλιν, με τη Μάλμε να ψάχνει επιτακτικά το γκολ.

Το γκολ κατάφερε να πετύχει τελικά στο 28’. Από εκτέλεση κόρνερ του Νανάζι, ο Γιάνσον με κεφαλιά άνοιξε το σκορ με 1-0, προκαλώντας έντονους πανηγυρισμούς. Οι πανηγυρισμοί αυτοί ωστόσο περιορίστηκαν κοντά στο τέλος του πρώτου μέρους. Από μία φάση του Ζόαν Σάστρε και προσπάθεια του Μπράντον Τόμας, ο Γιοάν Νταλίν απομάκρυνε, αλλά στην επόμενη φάση ο Τάισον ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάλμε επανήλθε επιθετικά έχοντας δοκάρι. Ο Γενς Στρίγκερ-Λάρσεν τροφοδότησε τον Γιάνσον, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Ωστόσο, αυτή τη φορά οι «ασπρόμαυροι» δεν παρασύρθηκαν από το ρυθμό των γηπεδούχων. Στο 54’ πλησίασαν την ανατροπή, όταν μετά από διάρκεια φάσης, ο Τόμας από καλή θέση αστόχησε, χάνει μια σημαντική ευκαιρία.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Τέλιν να του επιτεθεί, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Στο 64’ ο Κοτάρσκι έκανε μια ακόμη σπουδαία απόκρουση, διωγνύοντας το πλασέ του 32χρονου πρώην παίκτη της Κασίμπασα.

Ο Χένρικ Ρίντστρομ έκανε τη στρατηγική κίνηση να περάσει στο παιχνίδι τον Άντερς Κρίστιανσεν. Από χαμηλό κόρνερ του τελευταίου, η μπάλα έφτασε στον Νανάζι, ο οποίος, με βοήθεια της τύχης, έκανε το 2-1 στο 67’.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε στην αντικατάσταση του Ταρίκ Τισουντάλι, δίνοντάς του την ευκαιρία να κάνει το ντεμπούτο του, ανανεώνοντας τη μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ στην προσπάθειά του να φτάσει στην ισοφάριση.

Και, όπως ο Ρίντστρομ, έτσι και ο Ρουμάνος προπονητής δικαιώθηκε άμεσα: Κόρνερ του Κιρίλ Ντεσπόντοφ, κεφαλιά-πάσα του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη στον Μπάμπα, το οποίο έφερε το 2-2 στο 75’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μάλμε επιδίωξε να βρει το γκολ της νίκης. Το σουτ του Σέρχιο Πένια (79’) κόντραρε υπό ευνοϊκές συνθήκες, το σουτ του Τέλιν (80’) δεν ήταν εύστοχο, ενώ ο Κοτάρσκι αντέδρασε σωστά σε σουτ του Γιάνσον (82’). Η ισοπαλία 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να διατηρούν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Τρίτη στην Τούμπα (13/8, 20:30). Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα Play Off του Champions League τον νικητή του ζευγαριού Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία).

Η ομάδα που θα αποκλειστεί θα «υποβιβαστεί» στα Play Off του Europa League, καταφέροντας αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Τσέλιε (Σλοβενία) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία).

Διαιτητής: Τζον Μπίτον (Σκωτία)

Κίτρινες: Μπολίν, Μποτχάιμ, Νανάζι – Μπάμπα, Σάστρε, Καμαρά, Οζντόεφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΑΛΜΕ (Χένρικ Ρίντστρομ): Νταλίν, Στρίγκερ-Λάρσεν, Γιάνσον, Ζάτερστρομ, Μπουζανέλο, Μπολίν (83’ Αμπντί Αλί), Γιόνσεν, Πένια (90’+4’ Μπεργκ), Νανάζι, Μποτχάιμ (66’ Κρίστιανσεν), Τέλιν.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (73’ Καμαρά), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (83’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς (73’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τόμας (69’ Τισουντάλι).