Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στην «16»

Η Μαρία Σάκκαρη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην φάση των «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, νικώντας την Κινέζα Γιουάν Γιου σε δύο σετ, με 6-2, 6-1, σε μόλις 65 λεπτά αγώνα.

Η Ελληνίδα αθλήτρια καταφέρνει έτσι να επαναλάβει την επιτυχία της, συμμετέχοντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά στις 16 κορυφαίες αθλήτριες, μετά τους Αγώνες του Τόκιο το 2021.

Μετά την χθεσινή νίκη της απέναντι στη Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς σε 58 λεπτά (6-0, 6-1), η Σάκκαρη ήταν και σήμερα εντυπωσιακή, καταγράφοντας πλέον τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες εναντίον της συγκεκριμένης αθλήτριας.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά γι΄ αυτήν, καθώς με συγκέντρωση και αποφασιστικότητα υπερείχε της αντιπάλου της, σημειώνοντας δύο break και φτάνοντας στο 4-1, καθορίζοντας έτσι τις εξελίξεις στο πρώτο σετ.

Η Σάκκαρη άνοιξε το σκορ με break για να προηγηθεί 2-0. Η Γιου αντέδρασε με break και μείωσε σε 2-1, αλλά αυτό ήταν το τελευταίο της καλό σημείο στον αγώνα, καθώς η Σάκκαρη κέρδισε τα τέσσερα επόμενα games και έφτασε θριαμβευτικά στο 6-1, εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Στη φάση των «16», η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ, η οποία με τη σειρά της απέκλεισε την Κλάρα Μπουρέλ με 7-6(3), 6-2.