Μεγάλη νίκη για τον Πανσερραϊκό με 2-1 απέναντι στη Λαμία

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός, καθώς επιβλήθηκε της Λαμίας με 2-1 στο «Αθανάσιος Διάκος», στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική της Super League, και είχε… όλα. Γκολ, αποβολές, ένταση, «εκρηκτικές» τοποθετήσεις στο ημίχρονο εναντίον της διαιτησίας. Τα «λιοντάρια» πέρασαν με διπλό από την έδρα της Λαμίας, όπως και πέρσι, χάρη στα γκολ των Δεληγιαννίδη (36’) και Μπετανκόρ (63’), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ρινγκ στο 67’, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν γκολ ισοφάρισης.

Η Λαμία μπήκε λίγο πιο δυνατά στον αγώνα, ωστόσο, ο Πανσερραϊκός δημιούργησε την πρώτη μεγάλη στιγμή με την κάθετη πάσα του Τομάς προς τον Μπετανκόρ, ο οποίος σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε με υπόδειξη του α’ βοηθού και επιβεβαίωση από το VAR. Στο 21’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βλαχομήτρου με απευθείας κόκκινη. Ο φορ της Λαμίας έκανε σκληρό φάουλ στον Χαντάκια και παρά την αρχική κίτρινη κάρτα, η φάση ελέγχθηκε και αποφασίστηκε η αποβολή του.

Στο 36’ τα «λιοντάρια» πήραν προβάδισμα στο σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ του Δεληγιαννίδη. Ο μπακ του Πανσερραϊκού υποδέχθηκε την μπάλα 35 μέτρα έξω από την περιοχή και με ένα ασύλληπτο σουτ την έστειλε στο «παραθυράκι» του Κόστιτς για το 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τομάς με δεύτερη κίτρινη, αλλά πέντε λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το δεύτερο γκολ, όταν από καταπληκτική σέντρα του Φαρές, ο Μπετανκόρ με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-2.

Η Λαμία δεν το έβαλε κάτω και τέσσερα λεπτά μετά μείωσε σε 1-2 με τον Ρινγκ, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Ντάβιντσον και να ξεγελάει τον Γκουγκεσασβίλι. Η ομάδα των Σερρών συνέχισε να είναι πολύ απειλητική στις κόντρα επιθέσεις και στο 81’ πλησίασε σε ακόμη ένα γκολ, όμως ο Κόστιτς είχε «απάντηση» στο εξαιρετικό σουτ του Μπετανκόρ έξω από την περιοχή.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Ηπείρου)

Κίτρινες: 90’+3’ Φουρτάδο – 32’ Φαρές, 40’ Στάικος, 45’+3’ Περούτσι, 58’ Τομάς, 90’+3’ Μπετανκόρ

Αποβολές: 21’ Βλαχομήτρος (απευθείας κόκκινη) – 57’ Περούτσι (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ενρίκες (65’ Μπίκοβ), Κορνέζος, Λέο, Ραντόνια (84’ Σιμόνι), Γιαννούτσος (65’ Δοϊρανλής), Νούνιες (84’ Σαραμαντάς), Ρινγκ, Φουρτάδο, Μέκιτς (65’ Γκουίντο), Βλαχομήτρος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκελασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ (60’ λ.τρ. Καρασαλίδης), Περούτσι, Χαντάκιας, Φαρές, Στάικος (46’ Λιάσος), Ντάβιντσον, Τομάς, Χατζηστραβός (61’ Ζελέν), Μπέτανκορ.

Πόλεμος ανακοινώσεων κατά τη διάρκεια του αγώνα

Ιδιαίτερα «θερμό» ήταν το ημίχρονο του εν εξελίξει αγώνα ανάμεσα στη Λαμία και τον Πανσερραϊκό, με αφορμή τις διαιτητικές υποδείξεις και τις παρεμβάσεις του VAR. Αρχικά, ο Πανσερραϊκός με ανακοίνωσή του στον επίσημο λογαριασμό της ομάδας στο Instagram, αναφέρθηκε στο ακυρωθέν γκολ του Μπετανκόρ στο 13’, καταγγέλλοντας «Κλοπή από το VAR! Ντράπηκε μέχρι κι ο Λανουά στην κερκίδα!».

Ακολούθησε μια αντίστοιχη τοποθέτηση στον λογαριασμό της Λαμίας στο Instagram για την αποβολή του Βλαχομήτρου, καθώς και την αλλαγή διαιτητή πριν το ματς, με τον Τσέτσιλα να αναλαμβάνει τη διεύθυνση του αγώνα αντί του Βεργέτη, που δήλωσε «κώλυμα». «Με ξαφνική αλλαγή διαιτητή, με ανύπαρκτα φάουλ για να μην μπει γκολ και με κόκκινη εφεύρεση, ντρέπεται σήμερα και η ντροπή!!» ανέφερε η τοποθέτηση της Λαμίας.