Νίκη του ΠΑΟΚ επί της Οραντέα και πρόκριση στον τελικό του ομίλου

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τον πρώτο του στόχο, την πρόκρισή του στον τελικό του τρίτου προκριματικού ομίλου του Basketball Champions League, απόψε στην Αττάλεια. Επικράτησε της ρουμάνικης Οραντέα με σκορ 81-80 και στον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο (21/9), θα αντιμετωπίσει την τουρκική Πετκίμ για το εισιτήριο της regular season του BCL.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Φράνκ Μπάρτλεϊ, που σημείωσε 27 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Δημήτρη Κατσίβελη με 14 πόντους και 4 ασίστ. Η ομάδα του Θεσσαλονίκη συγκέντρωσε 38 ριμπάουντ και πραγματοποίησε 17 ασίστ για 9 λάθη.

Οι Ρουμάνοι ξεχώρισαν με 14/34 τρίποντα και 42 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 15 ήταν επιθετικά, με τον Μπράντον Μπράουν να σημειώνει 16 πόντους και τον Κρις Ρίτσαρντ να προσθέτει 14 πόντους και 6 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 5ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 15-13. Η Οραντέα, με ένα σερί 9-20, κατάφερε να προηγηθεί με 24-33 στο 12ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα ανέβηκε στο +11 (28-39).

Με κινητήριο μοχλό τον Μπάρτλεϊ, ο ΠΑΟΚ αντεπίθεσε και με επιμέρους σκορ 16-3 προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με 44-42.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο, με την Οραντέα να διατηρεί τη διαφορά μέχρι το 32ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 5 πόντων (78-73), με λίγα λεπτά να απομένουν.

Στην τελευταία επίθεση της Οραντέα, η άμυνα του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς, και η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε τη νίκη.