Ολυμπιακοί Αγώνες – Σημαντική νίκη (15-13 την Ισπανία) και πέμπτη θέση για την εθνική

Η εθνική ανδρών υδατοσφαίρισης αποχαιρέτησε το Παρίσι με μια εξαιρετική εμφάνιση στο Ολυμπιακό τουρνουά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε την Ισπανία με σκορ 15-13, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να θεωρηθεί τελικός της διοργάνωσης, δεδομένου ότι οι δύο ομάδες είχαν τερματίσει στην πρώτη θέση των ομίλων τους στην Α΄ φάση. Ωστόσο, το συγκεκριμένο παιχνίδι αποφάσισε απλώς την πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης, την οποία κατέκτησε η .

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε για άλλη μια φορά χωρίς τον Αγγελο Βλαχόπουλο, ενώ νωρίς στη δεύτερη περίοδο, οι Φουντούλης, Αργυρόπουλος και Παπανικολάου είχαν ήδη φορτωθεί με δύο ποινές. Επίσης, ο Παπαναστασίου απέδειξε αρχικά ότι αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα στον ώμο, αλλά μετά από την παρέμβαση του ιατρικού επιτελείου, επανήλθε στον αγώνα.

Μετά από ένα σχετικά <> πρώτο οκτάλεπτο (2-2), στο δεύτερο σημειώθηκαν συνολικά δέκα γκολ, με πολλές αποβολές, κυρίως σε βάρος της εθνικής (9-4 οι ποινές στο ημίχρονο), ενώ και οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικές στην εκμετάλλευση των παικτών παραπάνω. Αν και η <> είχε δυσκολίες στην άμυνα με παίκτη λιγότερο, στην επίθεση κατάφερε να βρει εναλλακτικές λύσεις, και χάρη σε διαδοχικά γκολ του Γενηδουνιά και του Παπαναστασίου, προηγήθηκε με διαφορά δύο γκολ (8-6) στο φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την εθνική να επιτυγχάνει δύο αμυντικές αποκρούσεις με παίκτη λιγότερο, και να αξιοποιεί μια κερδισμένη αποβολή και ένα πέναλτι, επεκτείνοντας τη διαφορά της σε 10-6. Παρά την αποβολή του Ντίνου Γενηδουνιά, η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, ιδίως με την εξαιρετική απόδοση του Παναγιώτη Τζωρτζάτου, κλείνοντας την περίοδο με προβάδισμα πέντε γκολ (12-7).

Οι Ισπανοί, που μέχρι εκείνη τη στιγμή έμοιαζαν αδιάφοροι, ενίσχυσαν την άμυνά τους, σημείωσαν τρία γκολ στην αντεπίθεση και μείωσαν σε 13-11. Ένα λάθος του τερματοφύλακα Λόριο σε <> σουτ του Παπαναστασίου, στο τέλος του χρόνου επίθεσης, έδωσε μια ανάσα στην εθνική, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης αντεπίτησαν και πλησίασαν σε 14-13. Η ελληνική ομάδα κέρδισε αποβολή, ο Βλάχος ζήτησε τάιμ-άουτ και ο Κάκαρης με διπλή προσπάθεια προσέπαθήσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο Λόριο την απομάκρυνε. Μετά από εξέταση του βίντεο, οι διαιτητές αποφάσισαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και το 15-13, 1΄05΄΄ πριν τη λήξη, <> τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 6-4, 4-1, 3-6

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Γρανάδος (π.π.), 1-1 Καλογερόπουλος (περιφέρεια), 2-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 2-2 Σαναούχα (π.π.), 3-2 Σκουμπάκης (π.π.), 3-3 Περόνε (πέναλτι), 4-3 Παπαναστασίου (π.π.), 4-4 Ταούλ (π.π.), 5-4 Κάκαρης (π.π.), 5-5 Μπούστος (π.π.), 6-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 6-6 Μπούστος (π.π.), 7-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 8-6 Παπαναστασίου (περιφέρεια), 9-6 Γκίλλας (π.π.), 10-6 Φουντούλης (πέναλτι), 10-7 Σαναούχα (περιφέρεια), 11-7 Φουντούλης (πέναλτι), 12-7 Αργυρόπουλος (πέναλτι), 12-8 Μουναρίθ (περιφέρεια), 13-8 Κάκαρης (κόντρα), 13-9 Περόνε (π.π.), 13-10 Μπούστος (κόντρα), 13-11 Λαρούμπε (κόντρα), 14-11 Παπαναστασίου (περιφέρεια), 14-12 Σαναούχα (π.π.), 14-13 Λαρούμπε (π.π.), 15-13 Κάκαρης (π.π.).

Η εθνική είχε 5/5 με παίκτη παραπάνω, 4/4 πέναλτι, 5 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Η Ισπανία είχε 8/15 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 2 γκολ από την περιφέρεια και 2 στην κόντρα.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν ο Γενηδουνιάς (2΄43΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου) και ο Παπανικολάου (2΄44΄΄ πριν το τέλος του αγώνα).

Διαιτητές: Ομε (Γερμανία), Κολόμπο (Ιταλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 3, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 1, Παπανικολάου, Κάκαρης 3, Νικολαϊδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος

ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μαρτίν): Αγκίρε, Μουναρίθ 1, Γρανάδος 1, Σαναούχα 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε 2, Φαμέρα, Καμπάνιας, Ταούλ 1, Περόνε 2, Μπιέλ, Μπούστος 3, Λόριο