ΠΑΟΚ: Θριαμβευτική Νίκη στην Ιρλανδία με 2-0 επί της Σάμροκ Ρόβερς

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο Δουβλίνο, ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την πρόκριση στη League Phase του Europa League, νικώντας με 2-0 τη Σάμροκ Ρόβερς στη δεύτερη αναμέτρηση των πλέι οφ. Μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, οι Θεσσαλονικείς είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και περιμένουν τώρα την κλήρωση στο Μονακό (30/8) για να μάθουν τους αντιπάλους τους. Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν οι Μαγκόμεντ Οζντόεφ (64’) και Κίριλ Ντεσπόντοφ (75’).

Με επιθετική διάθεση, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να διπλασιάσει τις νίκες του. Στο 5ο λεπτό, ο Ντεσπόντοφ απείλησε με δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας Πολς σε κόρνερ. Στο 10ο λεπτό, νέα σωτήρια επέμβαση του Πολς αποσόβησε τον κίνδυνο από το σουτ του Μπάμπα, ενώ στο 36ο λεπτό απέκρουσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ.

Η Σάμροκ Ρόβερς απείλησε στο 49ο λεπτό με τον Τάουελ, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά. Στο 52’, ο Κάβανο εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Κοτάρσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σκοράρει με τους Οζντόεφ (56’) και Τισουντάλι (57’), αλλά στο 64ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Οζντόεφ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε απόκρουση του Πολς σε πλασέ του Ζίβκοβιτς. Στο 75ο λεπτό, ο Σβάμπ βρήκε τον Ντεσπόντοφ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Παράλληλα, ο Ντεσπόντοφ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του στο 90’, καθώς το σουτ του αποκρούστηκε από τον Πολς.

Περίπου 100 φίλαθλοι του ΠΑΟΚ παρακολούθησαν το ματς στο Tallaght Stadium, ενισχύοντας την ομάδα τους με συνθήματα.

Διαιτητής: Ντονάτας Ρούμσας (Λιθουανία)
Κίτρινες: Τάουελ/Μιχαηλίδης

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (Στίβεν Μπράντλεϊ): Πολς, Κλίρι, Λόπες, Κάβανο (65’ Γκρέις), Τάουελ, ΜακΈνεφ, Ο’Νιλ (65’ Νούναν), Ο’Σάλιβαν, Μπερνς (64’ Φαρούτζια), Μπάιρν (64’ Μαντρόιου), ΜακΝάλτι (65’ Μπουρκ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα (76’ Ράφα Σοάρες), Καμαρά, Οζντόεφ (71’ Σβάμπ), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (71’ Τάισον), Ζίβκοβιτς (71’ Κωνσταντέλιας), Τισουντάλι (71’ Τσάλοφ).