Πηγή: Metrosport

Θεσσαλονίκη: 18ος Διεθνής Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος – Οι μεγάλοι νικητές

Δείτε τους μεγάλους νικητές του Διεθνoύς Μαραθώνιου Μέγας Αλέξανδρος

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος ήταν ο μεγάλος νικητής στο 18ο Διεθνή Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος, κόβωντας το νήμα σε 2 ώρες, 23 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα.

Σύμφωνα με τα ανεπίσημα αποτελέσματα τον Φώτη Ζησιμόπουλο ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση, ο Καλοπίδης Γιώργος και ο Μπέης Κυριάκος με χρόνους 02:25:49 και 02:31:22 αντίστοιχα.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Σταματία Νούλα με χρόνο 02:45:02. Δεύτερη η Ντενίζ Δημάκη με 02:48:15 και τρίτη η Βασίλεβα Ντεσίσλαβα με 03:05:40 . Οι περίπου 1.700 δρομείς που συμμετέχουν στο Μαραθώνιο συνεχίζουν μέχρι αυτή την ώρα πλησιάζοντας στη γραμμή του τερματισμού.

Ο 18ος Διεθνής Μαραθωνίος ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ  περιλαμβάνει ακόμα τον Δρόμο Υγείας 10.000μ. (ώρα έναρξης 08:30, αφετηρία: Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων) και τον Δρόμο Υγείας 5.000μ. (ώρα έναρξης: 12:30, αφετηρία: Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης).

Κοινό σημείο τερματισμού, για όλους τους δρόμους του αγωνιστικού προγράμματος, θα είναι στο ύψος της πλατείας του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου, στην παραλία της Θεσσαλονίκης.

Στο δρόμο των 10.000 μ. νικητής ήταν ο Γιώργος Ιατροδέλλης στους άντρες και η Μαρία Παπαναστασίου στις γυναίκες.