Στον τελικό του UEFA Youth League τα «μωρά» του Ολυμπιακού

Στον τελικό του Youth League κατάφερε να προκριθεί ο Ολυμπιακός ο οποίος κέρδισε τη Ναντ με 3-1 στα πέναλτι στον ημιτελικό της Νιόν.

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια έληξε 0-0 και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επικρατήσουν στα πέναλτι όπως και στις δύο προηγούμενες φάσεις της διοργάνωσης κόντρα στην Ίντερ και τη Λανς.

Έτσι, έγιναν η πρώτη ομάδα μετά τον Παναθηναϊκό το 1971 που προκρίνεται σε τελικό διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA και τη Δευτέρα (22/4, 19:00) θα διεκδικήσουν το τρόπαιο με αντίπαλο την Πόρτο ή τη Μίλαν που αγωνίζονται αργότερα.

Δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες έχασε η Ναντ στο πρώτο ημίχρονο με τον Σίνα να πραγματοποιεί απίθανη επέμβαση στην προβολή του Μαφουμπί στο 17΄, ενώ στο 38΄ ο Ντιγκάρ… κατάφερε να αστοχήσει σε κεφαλιά, σε απόσταση μικρότερη από ένα μέτρο από την εστία! Ενδιάμεσα, στο 34΄, ο Μπάμπης Κωστούλας είχε βρεθεί σε θέση βολής μετά από κόντρες, αλλά το αριστερό σουτ εξουδετέρωσε ο Μαμπόν.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο επιθετικός του Ολυμπιακού Μπάμπης Κωστούλας σκόραρε ωστόσο η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του αδελφού του και το γκολ ακυρώθηκε.

Ανεπαίσθητη η επαφή, όμως με βάση τους κανονισμούς και μετά από έλεγχο VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 67ο λεπτό ο Παπακανέλλος έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά τη λανθασμένη απόκρουση του Μαμπόν και στα τελευταία δέκα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν από στημένες φάσεις. Η Ναντ έμοιαζε πολύ πιο κουρασμένη από την ελληνική ομάδα και μάλλον ευχαριστημένη που το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Μπάκουλας, Μπ. Κωστούλας και Λιατσικούρας κατάφεραν να ευστοχήσουν, ενώ αντίθετα οι Γάλλοι έχασαν δύο πέναλτι. Ο Σίνα απέκρουσε ένα πέναλτι. Με το 3-1 λοιπόν ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να ελπίζει ότι θα κατακτήσει ευρωπαϊκή κούπα.