Tραυματίστηκε ο Ουί Τζο Χουάνγκ στη νίκη της Ν. Κορέας επί του Καμερούν

Η Νότια Κορέα νίκησε 1-0 το Καμερούν σε φιλική αναμέτρηση, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων ενόψει της τελικής φάσης του Μουντιάλ.

Τη νίκη στους Ασιάτες χάρισε με κεφαλιά στο 35ο λεπτό ο Χέουνγκ-μιν Σον, ο οποίος βρήκε για δεύτερο σερί παιχνίδι το δρόμο προς τα δίχτυα. Υπενθυμίζεται ότι ο επιθετικός της Τότεναμ είχε σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στον φιλικό της περασμένης Παρασκευής με την Κόστα Ρίκα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στο 85΄.

Ο τεχνικός της Νότιας Κορέας, Πάουλο Μπέντο, συμπεριέλαβε στο αρχικό σχήμα τον άσο του Ολυμπιακού, Ίνμπομ Χουάνγκ, ο οποίος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης. Από την πλευρά του, ο -έτερος «ερυθρόλευκος»- Ουί Τζο Χουάνγκ πέρασε στον αγώνα στο 72΄, αλλά αντικαταστάθηκε δέκα λεπτά αργότερα λόγω τρυματισμού.

Από πλευράς Καμερούν, ο αμυντικός του Άρη, Νικολά Ενκουλού, έπαιξε και στα 90 λεπτά του ματς, ενώ ο Πιέρ Κουντέ του Ολυμπιακού πέρασε στον αγώνα στο 78΄.