Ο ΠΑΟΚ κοιτάζει με άλλο μάτι την ρεβάνς!!!!

Μεγαλοπρεπή εμφάνιση του ο ΠΑΟΚ, του δίνει την δυνατότητα μετά το 4-0 επί της Σάμροκ Ρόβερς στην Τούμπα, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα Play Off του UEFA Europa League να κοιτάζει με άλλο μάτι την ρεβάνς.

Το αυτογκόλ του Ντάνιελ Κλίρι (45’+5′) άνοιξε το σκορ, ακολουθώντας τα τέρματα των Τάισον (47′), Γιάννη Κωνσταντέλια (67′) και Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (90’+4′), στέλνοντας την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στο League Stage της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ από νωρίς, με την πρώτη καλή φάση να έρχεται στο 5ο λεπτό, όταν οι Στέφαν Σβαμπ και Μπράντον Τόμας συνεργάστηκαν, αλλά το σουτ του Κωνσταντέλια αποκρούστηκε από τον Κλίρι.

Ο τερματοφύλακας Λέον Πολς, ο μοναδικός μη Ιρλανδός στην αρχική ενδεκάδα, πραγματοποίησε δύο δύσκολες επεμβάσεις σε σουτ του Μπράντον (8′) και κεφαλιά του Τόμας Κεντζιόρα (10′), ενώ οι «ασπρόμαυροι» πίεζαν συνεχώς.

Στο 20′, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς αστόχησε με φαλτσαριστό πλασέ, θυμίζοντας προηγούμενη επιτυχία του κόντρα στη Μάλμε, πριν η Σάμροκ απειλήσει για πρώτη φορά στο 23′ με μια κεφαλιά του Σιν Όαρ που πέρασε άουτ.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 39′, όταν η σέντρα του Ζίβκοβιτς δεν μετουσιώθηκε σε γκολ από τους Μπράντον και Μπάμπα.

Ο Γκανέζος αμυντικός είχε την ευκαιρία να λυτρωθεί δύο λεπτά αργότερα, σημειώνοντας γκολ, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε από το VAR λόγω φάουλ του Γιόνι Ότο.

Καθώς όλοι περίμεναν το 0-0 στο πρώτο μέρος, ήρθε το αυτογκόλ του Κλίρι, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με μια κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ζίβκοβιτς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Ζίβκοβιτς έδωσε κάθετη πάσα στον Τάισον, ο οποίος σκόραρε με δυνατό σουτ (2-0).

Ο Τάισον έχασε στη συνέχεια μια σημαντική ευκαιρία, σουτάροντας ψηλά από το σημείο του πέναλτι.

Η αποβολή του Τζόσουα Χόνοχαν στο 52′ απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Λουτσέσκου. Στο 67′, ο Κωνσταντέλιας σημείωσε το 3-0 με ωραίο πλασέ έπειτα από πίεση των Τάισον και Φεντόρ Τσάλοβ στους αμυντικούς της Σάμροκ.

Στο 77′, ο Ρώσος φορ έχασε σημαντική ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκρέις έσπρωξε τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ, με το κοινό να ζητάει να εκτελέσει το πέναλτι ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης, ωστόσο την ευθύνη πήρε ο Τσάλοβ.

Ο Τσάλοβ νικήθηκε από τον Πολς και στη συνέχεια σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η προσπάθεια του Τσάλοβ αποκρούστηκε ξανά και ο Μπάμπα πρόλαβε τους αμυνόμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Το σκορ αυτό ουσιαστικά καθιστά τον επαναληπτικό στο «Ταλάτ Στάντιουμ» στις 29 του μήνα τυπική διαδικασία, με τη Σάμροκ Ρόβερς να προσαρμόζεται στο League Phase του UEFA Conference League.

Διαιτητής: Ενέα Γιόργκι (Αλβανία)

Κίτρινες: Χόνοχαν, Γκρέις.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (79′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (79′ Καμαρά), Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς (79′ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Κωνσταντέλιας (79′ Μουργκ), Μπράντον (64′ Τσάλοβ).

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (Στέφεν Μπράντλεϊ): Πολς, Όαρ, Κλίρι, Γκρέις, Χόνοχαν, Βατς (73′ Μπίρνε), Ο’Νιλ, Νάτζεντ (73′ ΜακΈνεφ), Κλαρκ (27′ Λόπες), Φαρούτζια (84′ Μπερκς), Γκριν (73′ Μαντρόγιου).

*Ο Ραζβάν Λουτσέσκου τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα από τον Ενέα Γιόργκι για διαμαρτυρία μετά το ακυρωθέν γκολ του Μπάμπα. Κίτρινη κάρτα πήρε επίσης και ο Ιταλός βοηθός του Λουτσέσκου, Τζιαμπάολο Καστορίνα, για έντονη διαμαρτυρία σε μαρκάρισμα πάνω στον Κωνσταντέλια.

*Ο Μπράντον αποχώρησε με ενοχλήσεις στο δεξί του αστράγαλο, ενώ ο Τρέβορ Κλαρκ των φιλοξενούμενων αποχώρησε με πατερίτσα.