Η εθνική ομάδα στοχεύει στην κορυφή με νίκη επί της Αγγλίας

Η εθνική ομάδα νίκησε 2-0 την Ιρλανδία στο «Γ. Καραϊσκάκης», πραγματοποιώντας την 4η διαδοχική νίκη της στο Nations League. Ο Τάσος Μπακασέτας στο 48΄ και ο Πέτρος Μάνταλος στις καθυστερήσεις (90+2΄) πέτυχαν τα γκολ για την ελληνική ομάδα, η οποία χρειάζεται πλέον μία ισοπαλία εναντίον της Αγγλίας (14/11) για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του Β΄ ομίλου στη δεύτερη κατηγορία του Nations League.

Η εθνική ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, αν και λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο 5΄, από λάθος της άμυνας, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Φέργκιουσον μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ρότα πρόλαβε να τον παρεμποδίσει, με αποτέλεσμα να χάσει την ισορροπία του και να αστοχήσει. Στη συνέχεια, η Ελλάδα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, ωστόσο στερήθηκε το γκολ λόγω της εξαιρετικής απόδοσης του Κέλεχερ. Ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ πραγματοποίησε κρίσιμες επεμβάσεις σε ευκαιρίες του Παυλίδη και του Μπακασέτα, καθώς και σε σουτ του Γιαννούλη.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Ελλάδα άνοιξε το σκορ. Ο Τάσος Μπακασέτας βρέθηκε σε θέση βολής και με δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0 στο 48΄. Στη συνέχεια, αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο συμπαίκτη του, Τζορτζ Μπάλντοκ. Οι Ιρλανδοί προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο, αλλά η ελληνική ομάδα απέκρουσε την πίεση. Στις καθυστερήσεις, ο Κέλεχερ υπέπεσε σε σοβαρό λάθος, επιτρέποντας στον Μάνταλο να σφραγίσει τη νίκη στο 90+2΄.

Έτσι, η Ελλάδα πέτυχε ένα σημαντικό βήμα προς την πρόκριση στο Final 4 της κατηγορίας. Απαιτείται πλέον ένας βαθμός εναντίον της Αγγλίας στο Φάληρο στις 14 Νοεμβρίου.

Διαιτητής: Τζόι Κούι (Ολλανδία)

Κίτρινες: Γιαννούλης, Κουρμπέλης

ΕΛΛΑΔΑ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Γιαννούλης – Σιώπης, Κουρμπέλης (82΄ Μάνταλος), Τζόλης (82΄ Τσιμίκας), Μπακασέτας (72΄ Ζαφείρης), Μασούρας (65΄ Πέλκας), Παυλίδης (71΄ Δουβίκας)

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Μπρέιντι, Σκέιλς, Κόλινς, Ο’ Σει (82΄ ΜακΑτίρ), Κάλεν, Νάιτ (74΄ Μολούμπι), Σμόντικς (74΄ Τζόνστον), Πάροτ, Φέργκιουσον (57΄ Τέιλορ), Ογκμπένε (57΄ Εμποσέλε)

* Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ. Οι φίλαθλοι σήκωσαν πανό για να τιμήσουν τον παίκτη της εθνικής μας που έφυγε ξαφνικά από τη ζωή.