Eurobasket 2022: Νίκη της Ελλάδας απέναντι στην Ιταλία, 85 – 81

Ο Ντόρσεϊ πέτυχε 23 πόντους με 6/10 τρίποντα, τα δύο από τα οποία ήταν στα τελευταία λεπτά και “έκοψαν” τα πόδια των Ιταλών

Τη δεύτερη νίκη της εξασφάλισε μόλις η Ελλάδα στο Eurobasket καταφέρνωντας νίκη επί της Ιταλίας με τελικό σκορ 85 – 81 και έχοντας ως στόχο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να κάνει το αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά του Γ΄ομίλου.

Ο Ντόρσεϊ πέτυχε 23 πόντους με 6/10 τρίποντα, τα δύο από τα οποία ήταν στα τελευταία λεπτά και “έκοψαν” τα πόδια των Ιταλών, που προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν των Ντάλας Μάβερικς απέδειξε έτσι για δεύτερο σερί παιχνίδι, ότι μπορεί να αποτελέσει το δεύτερο επιθετικό “πόλο” για την ομάδα του Ιτούδη, πίσω από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η Ελλάδα μετά την αγχωτική νίκη απέναντι στη Κροατία επιθυμεί τη δεύτερη σερί νίκη κόντρα σε έναν πολύ αξιόλογο αντίπαλο όπως είναι η Ιταλία, βάζοντας τις βάσεις για την πρωτιά στον όμιλο.

Η ατμόσφαιρα στο Mediolanum Forum έγινε ανατριχιαστική πριν από το ματς της Ελλάδας με την Ιταλία, κατά την ανάκρουση των δύο εθνικών ύμνων. Τρομερή η ενέργεια των Ιταλών στον εθνικό ύμνο της χώρας τους.

Όλο το γήπεδο σηκώθηκε όρθιο με τους Ιταλούς να δημιουργούν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα κατά την διάρκεια του δικού τους εθνικού ύμνου αλλά και τους Έλληνες που ταξίδεψαν στο Μιλάνο να τραγουδούν με δυνατή φωνή τον ύμνο της Ελλάδας.