Έμειναν στην ισοπαλία (1-1) Δανία και Αυστραλία (vd)

Ισόπαλες με 1-1 μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι με αρκετές φάσεις και καλό ρυθμό έμειναν Δανία και Αυστραλία.

Αποτέλεσμα που περισσότερο ικανοποιεί τους Σκανδιναβούς που έφτασαν στους 4 βαθμούς έναντι ενός των Αυστραλών που θα παίξουν την πρόκριση στον αγώνα με το Περού.

Οι Δανοί πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Έρικσεν με δυνατό σουτ.

Στα ίσια από την… άσπρη βούλα

Η απάντηση της Αυστραλίας ήρθε λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό.

Η μπάλα μετά την κεφαλιά του Λέκι βρήκε στο χέρι του Πόουλσεν και ο διαιτητής Ματέου υπέδειξε το πέναλτι.

Ο Μάιλ Γέντινακ το εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος αν και οι δύο ομάδες είχαν και άλλες φάσεις για να σκοράρουν.

Οι συνθέσεις:

Δανία: Σμάιχελ, Κίαερ, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Ν. Γιόργκενσεν (68′ Κορνέλιους), Έρικσεν, Ντάλσγκααρντ, Στρίγκερ, Σένε, Πόουλσεν (59′ Μπρεϊτγουέιτ), Σίστο

Αυστραλία: Ράιαν, Μίλιγκαν, Λέκι, Κρούσε (69′ Αρζάνι), Ναμπούτ (75′ Γιούριτς), Μούι, Γέντινακ, Μπέχιτς, Ρισντόν, Σέινσμπουρι, Ρόγκιτς (82′ Ίρβιν)