Ήττα της Εθνικής από την Γαλλία

Παρότι πήρε το πρώτο σετ, η Εθνική γυναικών ηττήθηκε από την Γαλλία με 3-1 σετ (26-24, 20-25, 17-25, 22-25), στο τρίτο της ματς του διεθνούς τουρνουά «Savaria Cup», που διεξάγεται στην Βουδαπέστη.
Οι Γαλλίδες κυριάρχησαν στο μπλοκ (16-7) κι έκαναν το 3Χ3 στη διοργάνωση. Οι δύο ομάδες συμμετέχουν στον Α’ όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και θα αναμετρηθούν εκ νέου στην Άγκυρα στις 24 Αυγούστου για την 2η αγωνιστική.
Οι δύο προπονητές δοκίμασαν διάφορα σχήματα με πολλές αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα, ενώ ο Γκιγιέρμο Ναράνχο αποβλήθηκε από την αναμέτρηση μετά από διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές, Τίλμαν και Μετζόφι. Την Τετάρτη (14/08) η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει στις 18:00 την Ισπανία, η οποία νωρίτερα γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την οικοδέσποινα του τουρνουά Ουγγαρία.

© ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ.