Ανατροπή στον αγώνα και τον όμιλο από την Ελβετία, 2-1 τη Σερβία

Αέρα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Μουντιάλ απέκτησε η Ελβετία μετά τη νίκη με 1-2 κόντρα στη Σερβία.

Οι παίκτες του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς έκαναν τη μεγάλη ανατροπή σκοράροντας δυο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας μια πολύτιμη νίκη που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση.

Μετά το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής η Ελβετία έχει τέσσερις βαθμούς και ισοδυναμεί με την Βραζιλία, η οποία θα αγωνιστεί με την Σερβία που έχει μείνει στους 3 βαθμούς.

Γκολ «χρυσάφι» στο ‘ 90

Αν και οι Σέρβοι προηγήθηκαν μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, με γκολ του Μίτροβιτς, εν τούτοις οι Ελβετοί είχαν την ψυχή, αλλά και τον τρόπο να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη στο ‘ 90 χάρη στα γκολ των Τζάκα και Σακίρι

Με νίκη απέναντι στην αδιάφορη Κόστα Ρίκα η Ελβετία θα περάσει στους 16 της διοργάνωσης, ενώ θα την ακολουθήσει μια εκ των Βραζιλία-Σερβία που αναμετρώνται μεταξύ τους.