«Γκέλα» η Αργεντινή, μοιραίος ο Μέσι (vds)

Προβλημάτισε η Αργεντινή στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη με την Ισλανδία (1-1), ενώ το μεγάλο αστέρι της, Λιονέλ Μέσι, έχασε πέναλτι.

Η «αλμπισελέστε» άνοιξε το σκορ στο 19’, με ένα πολύ όμορφο γκολ –σήμα κατατεθέν- του Κουν Αγουέρο. Οι μαχητικοί Ισλανδοί, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα, με γκολ του Φινμπόγκασον, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια.

Η ομάδα του Σαμπάολο προσπάθησε να πιέσει στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Με τον Λίο Μέσι να βρίσκεται σε κακή μέρα και καλά κλεισμένος από τους αντιπάλους του, ωστόσο, το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Το μεγάλο αστέρι της εθνικής Αργεντινής και της Μπαρτσελόνα, ωστόσο, θα μπορούσε να κάνει το 2-1 στο 63’, όταν ο διαιτητής υπέδειξε ένα –αυστηρό- πέναλτι. Παρ’ όλα αυτά, ο Χάλντορσον έπεσε σωστά και απέκρουσε, κρατώντας το 1-1.