INTIME

Μπάσκετ: «Λαχτάρισε» αλλά νίκησε στο Λαύριο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήγε να παίξει μπάσκετ στο Λαύριο με το μυαλό στο Μιλάνο και παραλίγο να το πληρώσει με μια εκτός προγράμματος ήττα, όμως στο τέλος η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Μπλατ έκανε τη διαφορά κι επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να φύγουν νικητές με 81-76.

Όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, η τελευταία συνάντηση της 18ης αγωνιστικής ήταν «κλειστή» σε όλη τη διάρκειά της, με τους αντίπαλους να μην μπορούν να ξεφύγουν με μεγάλεες διαφορές. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες, ενώ στο ημίχρονο το Λαύριο είχε προηγηθεί με 4 πόντους (44-40).

Το σύντομο φιλμ του αγώνα

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +7 (51-44) στο 24ο λεπτό, αλλά με προσπάθειες των Πρίντεζη και Γουίλιαμς-Γκος ο Ολυμπιακός πέρασε με 4 πόντους (61-57) στο 28΄ με τρίποντο του Σπανούλη και διατήρησε τη διαφορά ως το 30΄, προηγούμενος με 65-61.

Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και με τους Χαραλαμπόπουλο, Κακλαμανάκη ανέκτησαν το προβάδισμα (66-65) στο 32΄. Ο Σπανούλης οδήγησε τον Ολυμπιακό ξανά στο +4 (68-72 στο 34΄, 70-74 στο 35΄), αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Λούντζη και βολές του Μιλόσεβιτς πήρε πάλι την πρωτοπορία, με 75-74 στο 38:14.

Ο Πρίντεζης με 1/2 βολές ισοφάρισε και στην επίθεση του Λαυρίου οι γηπεδούχοι αστόχησαν, αλλά ο Γουίλιαμς-Γκος έκανε λάθος. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα, ο Γουέμπερ σκόραρε για το 75-77, ο Μιλόσεβιτς με 1/2 βολές μείωσε 76-77 στο 39:39 και πάλι ο Γουέμπερ έγραψε το 76-78, επίσης με μία βολή.

Ο Κουζέλογλου στα 39:55 δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για το Λαύριο, κι έτσι στο τέλος η πειραϊκή ομάδα κατάφερε, με πολύ κόπο, να φτάσει στη νίκη με 81-76.