Ξέσπασε στην ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη δύναμης και ξέσπασε στην ΑΕΚ, την οποία παρέσυρε με 111-79 και πέτυχε το «9 στα 9» στην Basket League.

Διαβάστε ΕΔΩ τις αναλύσεις και τις προτάσεις για την Boxing Day της Premier League

Οι «πράσινοι» μπήκαν με μάτι που γυαλίζει στο ματς, έβγαλαν αντίδραση και από τα πρώτα λεπτά έχτισαν μεγάλη διαφορά. Πολλοί οι διακριθέντες των γηπεδούχων, που καθάρισαν στην ουσία από την πρώτη περίοδο. Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Λάσμε, που είχε 16.

Από την άλλη, η «Ένωση» προσγειώθηκε απότομα στην πραγματικότητα και υπέστη την πρώτη ήττα της μετά από 10 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ προβλημάτισε με την παρουσία της, ιδίως στην άμυνα. Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο το… πάλεψε η ομάδα του Μπάνκι.