INTIME

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Η μάχη της Τούμπας LIVE

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην Τούμπα στη «μητέρα των μαχών», την αναμέτρηση που θα κρίνει, σε μεγάλο βαθμό, τον τίτλο του φετινού πρωταθλητή στη Super League.

Ο «Δικέφαλος» οδηγεί την κούρσα, έχοντας διαφορά έξι βαθμών από τους «ερυθρόλευκους». Σε περίπτωση νίκης ή και ισοπαλίας, λοιπόν, θα γίνει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, οι Πειραιώτες θέλουν πάση θυσία τη νίκη, που θα τους φέρει μία ανάσα από τους αντιπάλους τους και θα βάλει «φωτιά» στη μάχη του τίτλου.

Το Politik.gr βρίσκεται στην Τούμπα και σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβαίνουν στο μεγάλο ντέρμπι της Super League.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Μεγάλος νικητής ο ΠΑΟΚ με 3-1!

90+3′ Σύρραξη των παικτών των δύο ομάδων, που αποφέρει μία κίτρινη στον Κρεσπο.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σα να βγαίνει αυτή τη φορά νικητής στο τετ-α-τετ με τον Άκπομ.

87′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 3-1!!! Ο Ποντένσε στέλνει την μπάλα στην κενή εστία από κοντά, έπειτα από σουτ του Χασάν από αριστερά και ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη.

83′ Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Πέλκας στη θέση του Μπίσεσβαρ.

82′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!!! 3-0 με τον Άκπομ! Ο Άγγλος εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας, κλέβει την μπάλα, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σα και πλασάρει ιδανικά.

81′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα από αριστερά, ο Χασάν κατεβάζει, κάνει το γυριστό σουτ υπό πίεση και στέλνει την μπάλα ψηλά.

79′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιαννούλης στη θέση του Βιεϊρίνια.

77′ Κίτρινη στον Ελ Καντουρί.

76′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Φορτούνη ο Χασάν.

69′ Ακυρώνεται -ορθά- γκολ του Άκπομ ως οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ έχει δώσει περισσότερους χώρους στον Ολυμπιακό στο β’ μέρος και προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα σε σχέση με το α’ μέρος, αλλά αδυνατούν να γίνουν επικίνδυνοι, με εξαίρεση τη φάση του 48′.

62′ Εξαιρετική αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, ο Ελ Καντουρί δεν κάνει καλό κοντρόλ και ο Σα προλαβαίνει και σώζει την ομάδα του.

60′ Κίτρινη στον Τοροσίδη, για φάουλ στον Ελ Καντουρί.

52′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ολιβέιρα στη θέση του Σάκχοφ.

48′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Αντεπίθεση με τον Φορτούνη, γύρισμα του Ντίας από δεξιά, δεν πρόλαβε ο Γκερέρο σε κενή εστία.

Έναρξη του β’ ημιχρόνου. Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό: μέσα Ντιάς και Καμαρά, έξω  Χριστοδουλόπουλος και Νάτχο.

Ημίχρονο στην Τούμπα. Ανώτερος ο ΠΑΟΚ, πήρε ώθηση από την κατάμεστη Τούμπα και το γρήγορο γκολ του Βιεϊρίνια και προηγείται δίκαια με 2-0, ενώ είχε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ. Με την πλάτη στον τοίχο η ομάδα του Μάρτινς, θα πρέπει να αλλάξει πολλά στο β’ μέρος, αν θέλει να ελπίζει σε ανατροπή των εις βάρος της δεδομένων.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Σάκχοφ.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Γκερέρο.

39′ Σέντρα του Ζαμπά από αριστερά, ο Άκπομ παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Σα αποκρούει εντυπωσιακά. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

35′ Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, διώχνει με δυσκολία ο Πασχαλάκης.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σα να αποκρούει με υπερένταση το σουτ του Μπίσεσβαρ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από γύρισμα του Ζαμπά.

32′ Σουτ του Γκιγιέρμε έπειτα από κόρνερ, αποκρούει ασταθώς ο Πασχαλάκης και εν συνεχεία απομακρύνουν οι αμυντικοί.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Βούκοβιτς, για φάουλ πάνω στον Άκπομ που έφευγε στην κόντρα.

29′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ έπειτα από σουτ του Σάκχοφ!

23′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο, η μπάλα περνά περίπου ένα μέτρο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

21′ Μακρινό σουτ του Γκερέρο, αποκρούει ο Πασχαλάκης.

19′ 2-0 ο ΠΑΟΚ!!! Σέντρα του Ζαμπά από δεξιά, ο Άκπομ κάνει κεφαλιά-πάσα στον Μπίσεσβαρ και ο τελευταίος από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

17′ Σέντρα του Μάτος από δεξιά, ο Ελ Καντουρί πιάνει το σουτ από καλή θέση, αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά.

15′ Οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι στον Ζαμπά. Το ριπλέι δεν τους δικαιώνει…

3′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!!! Εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή, ο Σα βρίσκει την μπάλα, αλλά δεν μπορεί να την αποτρέψει από το να καταλήξει στα δίχτυα. Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους!

2′ Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, πάνω από την εστία του Πασχαλάκη η μπάλα.

1′ Ξεκίνησε το μεγάλο ντέρμπι. Κατάμεστο το γήπεδο της Τούμπας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο , Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο , Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Άκπομ.

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Νάτχο, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο, Φορτούνης.