EUROLEAGUE / ÏÓÖÐ - ÌÐÏÕÍÔÏÕÔÓÍÏÓÔ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Περίπατος με… σούπερ ΛεΝτέι για τον Ολυμπιακό!

Μαγικός Ζακ ΛεΝτέι οδήγησε τον Ολυμπιακό! Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, σπρώχνοντας τους «ερυθρόλευκους» να προσφέρουν σκορ και θέαμα και να επικρατήσουν 92-70, για την τρίτη σερί νίκη τους στην Ευρωλίγκα (6-4).

Οι Πειραιώτες είχαν κάποια ζητήματα… όρεξης στο πρώτο ημίχρονο, με τον 24χρονο να ξεκινάει ένα «one man show» στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ουσιαστικά έκρινε το ροζ φύλλο. Σε 21:16’’ λεπτά συμμετοχής, ο ΛεΝτέι είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Σπανούλη να σταματάει στους 17 πόντους και τον Πρίντεζη να προσθέτει άλλους 11.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4, Σπανούλης 17 (1), Τίμα 5 (1), Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 28 (2).

Μπουντούτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 12 (2), Σέχοβιτς 5 (1), Ε. Κλαρκ 15 (1), Μπάροβιτς 6, Κ. Κλαρκ 5, Γκόρντιτς 14 (2), Όμιτς 8, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5.