Α(Χ)ώριστοι στην κορυφή

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League. Οι δυο ομάδες παραμένουν αήττητες, αλλά και στην κορυφή της βαθμολογίας, σε απόσταση… ασφαλείας από Ξάνθη και ΟΦΗ που ακολουθούν. Νίκες για Παναθηναϊκό και Ξάνθη, ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε μια αγωνιστική στην οποία δεν κέρδισε φιλοξενούμενη ομάδα (πέντε άσοι και δύο Χ)!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0

Τη δεύτερη (που μάλιστα είναι και συνεχόμενη) εντός έδρας νίκη στη φετινή σεζόν πήρε ο Παναθηναϊκός. Μάλιστα, το γκολ-πέναλτι του Δημήτρη Χατζηγιοβάνη είναι το πρώτο που σημειώνουν οι “πράσινοι” στα πρώτα 45 λεπτά ενώ με το ίδιο σκορ είχε λήξει και η περυσινή αναμέτρηση των δυο συλλόγων! Η ομάδα του Γιώργου Δώνη παρέμεινε αήττητη για τέταρτο σερί ματς (δυο εντός έδρας νίκες, δυο εκτός έδρας ισοπαλίες) και πλέον βρίσκεται σε απόσταση βολής από την πρώτη εξάδα και τη συμμετοχή στα Play Off. Αντίθετα, οι Αρκάδες έμειναν για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι μακριά από το “τρίποντο” (τρεις ήττες και μια ισοπαλία) ενώ διεύρυναν την αρνητική παράδοση που τους θέλει να μην έχουν κερδίσει ποτέ τον Παναθηναϊκό ως φιλοξενούμενοι – εννέα ήττες και έξι ισοπαλίες!

Στις χαμένες ευκαιρίες του δευτέρου ημιχρόνου, στάθηκε ο Μπόρχα Χιμένεθ, λέγοντας πως «… Από ένα λάθος στα πρώτα λεπτά δεχτήκαμε το γκολ και γνωρίσαμε την ήττα. Κάναμε τακτικές αλλαγές που δε μας βγήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το διορθώσαμε στο δεύτερο μέρος. Καταφέραμε να δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες που δε μετουσιώσαμε σε γκολ». Για άγχος έκανε από την πλευρά του λόγο ο Δώνης: «Νομίζω ότι στα 15 τελευταία λεπτά μας κυρίευσε το άγχος. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο και θα μπορούσαμε να ”καθαρίσουμε” το ματς. Είναι σημαντική η νίκη σήμερα γιατί πολλές φορές παίξαμε καλά και δεν κερδίσαμε. Με τις νίκες χτίζουμε χαρακτήρα».

ΑΡΗΣ – ΛΑΜΙΑ 1-1

Μίχαελ Ένινγκ και Άκης Μάντζιος διεύρυναν τα σερί τους στους πάγκους των Άρη και Λαμίας, αντίστοιχα, ωστόσο μόνο ο δεύτερος το χάρηκε. Οι “κίτρινοι” ναι μεν παρέμειναν αήττητοι για έκτο ματς με τον Γερμανό τεχνικό (από τρεις νίκες και ισοπαλίες), ωστόσο απώλεσαν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέα με ΟΦΗ και Ξάνθη. Τουλάχιστον, ο Άρης κατάφερε να σκοράρει σε ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος (δεν το έκανε μόνο στο Βόλο, τη 2η αγωνιστική). Το γκολ του Ντάνιελ Λάρσον, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική, δε στάθηκε αρκετό για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη. Ο Ροζέριο Τουράμ σκόραρε για τέταρτη φορά στη φετινή Super League, με τα γκολ του 28χρονου Βραζιλιάνου φορ να μετουσιώνονται σε οκτώ βαθμούς για την ομάδα του! Επιπλέον, η Λαμία έμεινε αήττητη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, καθώς είχαν προηγηθεί τρεις διαδοχικές επιτυχίες στις οποίες δεν είχε παραβιαστεί η εστία της!

Όπως είπε και ο βοηθός του Μάντζιου, Γιώργος Χωριανόπουλος «… Ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι. Είμαστε άξιοι συγχαρητηρίων γι’ αυτά τα τελευταία αποτελέσματα και μακάρι η ομάδα να φτάσει εκεί που ανήκει». Ο δε Ένινγκ, θέλησε να κοιτάξει στο μέλλον: «Αυτό που έχει σημασία είναι που θα είμαστε στο τέλος του πρωταθλήματος και όχι τώρα. Υπήρχε θέληση να πάρουμε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε στο μισό γήπεδο. Μας έλειπε η ακρίβεια στην τελική προσπάθεια. Έπρεπε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που μας παρουσιάστηκαν».

ΞΑΝΘΗ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Το τρίτο φετινό τέρμα του Εντουάρντο Τεσέιρα ήταν αρκετό ώστε να επιστρέψει η Ξάνθη στις επιτυχίες. Η απόλυση του Κίκο Ραμίρεθ (ένας μόλις βαθμός στα πέντε τελευταία παιχνίδια της) έφερε – προσωρινά – τον Γιώργο Κόλτση στον πάγκο κι αυτός κέρδισε το υπηρεσιακό δίδυμο των Σωκράτη Οφρυδόπουλου και Γιώργου Κορακάκη που βρέθηκαν για δεύτερη αγωνιστική στην τεχνική ηγεσία του Ατρόμητου. Το γκολ-πέναλτι του Τεσέιρα, μάλιστα, ήταν μόλις το δεύτερο της Ξάνθης στην τελευταία εξάδα αγώνων… Ήταν, όμως, αρκετό για να φέρει τους Ακρίτες στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρέα με τον ΟΦΗ και να κρατήσει τους Περιστεριώτες στα χαμηλά!

«Χρειαζόμασταν πάρα πολύ αυτή τη νίκη που εν τέλει την πήραμε δίκαια και θα μας φέρει ηρεμία», δήλωσε ο Κόλτσης που περιμένει ενημέρωση από τη διοίκηση της ακριτικής ΠΑΕ για το αν θα είναι στον πάγκο και κόντρα στον ΠΑΟΚ την επόμενη αγωνιστική, με τον συνονόματό του, Κορακάκη, να επισημαίνει πως «… ήταν ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι αλλά η Ξάνθη από μια φάση πήρε τη νίκη. Ήταν ένα μάθημα για μας» και να αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο παραμονής του στην τεχνική ηγεσία του Ατρόμητου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 1-1

Καλύτερη άμυνα εναντίον καλύτερης επίθεσης, σημειώσατε Χ. Και κάπως έτσι, τα σερί συνεχίζονται… Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στον Πειραιά, κάτι που σημαίνει πως αμφότεροι διατηρούν το φετινό τους αήττητο και παραμένουν αγκαλιασμένοι στην κορυφή. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν έχουν ηττηθεί στα 22 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους για τη Super League (18 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες) – τελευταία ήττα το 3-1 από τον… ΠΑΟΚ στην Τούμπα στις 10/02/2019. Ωστόσο, μετά από 15 διαδοχικές επιτυχίες στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», έμειναν στο Χ. Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, το μετέτρεψε σε γκολ ο Ματιέ Βαλμπουενά, αλλά το τελικό σκορ ήταν 1-1 – είχε προηγηθεί το ματς με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Οι “ασπρόμαυροι”, από την άλλη, επέκτειναν στα 47 ματς το αήττητο σερί τους, έχοντας σκοράρει σε όλους αυτούς τους αγώνες! Πλέον, στόχος είναι τα 58 παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως ήττα, ρεκόρ που κατέχει ο… Ολυμπιακός! Επιπλέον, τα 31 συνεχόμενα που έχουν σκοράρει οι Θεσσαλονικείς μακριά από την Τούμπα, συνιστά ρεκόρ.

Λογικό να μείνει ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα, κάνοντας, παράλληλα λόγο για καλή ατμόσφαιρα και δίνοντας συγχαρητήρια για την απόδοσή τους και στις δυο ομάδες: «Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλύτεροι και ελέγχαμε τον ρυθμό. Προηγηθήκαμε, ενώ είχαμε και δεύτερη ευκαιρία για να σκοράρουμε. Όπως ξέρετε, όμως, παίζει και ο αντίπαλος. Ο Ολυμπιακός είναι καλή ομάδα με καλούς παίκτες και μας πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως αμυνθήκαμε σωστά. Ψάξαμε κάποιες ευκαιρίες ωστόσο δυστυχώς δεν μας βγήκαν. Κρατάμε το βαθμό και προχωράμε». Κι επίσης λογικό, στην άλλη πλευρά, να νιώθει αδικημένος ο Πέδρο Μαρτίνς: «Είναι πικρή η γεύση που μας μένει, επειδή κάναμε τα πάντα για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ήταν ένας ΠΑΟΚ όπως τον περιμέναμε, με έμπειρους και ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, όμως από το 15′ και μετά κάναμε κάποια λάθη τα οποία μας κόστισαν.  Από την ισοφάριση και μετά υπήρχαμε μόνο εμείς στο γήπεδο. Ήμασταν η ομάδα που κυνήγησε περισσότερο το αποτέλεσμα. Δείξαμε ότι κάναμε τα πάντα για να πάρουμε την νίκη».