Αδέρφια Τσιτσιπά: Αποκλείστηκαν από το διπλό στο Γουίμπλετον

Αν και πάλεψαν τα αδέρφια Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν με 2-0 σετ (7-5, 7-6/5) από τους Κάμερον Νόρι και Ζαούμ Μουνάρ.

Αυτό ήταν το πρώτο και τελευταίο παιχνίδι τους στο Γουίμπλετον για φέτος ως δίδυμο, αφού αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο. Η ήττα ήρθε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς παρακολουθήσαμε ένα πολύ κλειστό ματς (με μόλις ένα μπρέικ, στο 12ο γκέιμ του 1ου σετ), Οι νικητές, στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσουν είτε τους Νο5 του ταμπλό, Ντόντιτς/Πολάσεκ, είτε τους Γκόμπος/Μαρτίνεζ.

Σημαντική ευκαιρία χάθηκε ώστε να προηγηθούν με μπρέικ στην εκκίνηση του αγώνα και στο 5-5 όταν είχαν δύο μπρέικ-πόιντς, αλλά δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το γκέιμ, χάνοντας εντέλει και το σετ με 7-5 αμέσως μετά.

Το δεύτερο σετ κύλησε χωρίς μπρέικ, με τους Νόρι και Μουνάρ να είναι πολύ πιο ψύχραιμοι στο τάι-μπρέικ. Αν κι ο Στέφανος Τσιτσιπάς «έσβησε» τα δύο πρώτα ματς-μπολ των αντιπάλων του στο 6-3, μειώνοντας σε 6-5, στο τρίτο «χτύπημα» των αντιπάλων τους δεν μπόρεσε να περάσει το φιλέ και τα αδέρφια εγκατέλειψαν νωρίς το τουρνουά.