EUROKINISSI / MOTIONTEAM

«Αδιάφορη» νίκη για Παναθηναϊκό (0-1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Παναθηναϊκός έφυγε με το νικηφόρο 0-1 από το «Κλεάνθης Βικελίδης», χάρη στο γκολ του Κολοβού στο 75ο λεπτό. Αστόχησε σε πέναλτι ο Άρης.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό από την αρχή, με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Ο Άρης είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε πέναλτι στο 39ο λεπτό. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Φετφατζίδης, με τον Ξενόπουλο να είναι ψύχραιμος και να αποκρούει. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Βρέσκας υπέδειξε νέο πέναλτι υπέρ του Άρη στην προσπάθεια του Ροζ, όμως στη συνέχεια αναίρεσε την απόφασή του μετά από χρήση του VAR.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος, απειλώντας την εστία του Κουέστα κι έχοντας δοκάρι με τον Κολοβό στο 62′. Ο Έλληνας εξτρέμ πήρε το… αίμα του πίσω στο 75ο λεπτό, αξιοποιώντας τη σέντρα του Ανουάρ και ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά, χωρίς να έχει αντίπαλο.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε ακόμα ένα πλήγμα για τον Άρη, με τον Βρέσκα να παρατηρεί τον Ροζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μια ανύποπτη φάση, κάτι που σημαίνει ότι οι «κίτρινοι» θα στερηθούν των υπηρεσιών ενός πολύτιμου αμυντικού της στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ. Το 0-1 ήταν τελικά το σκορ που χαρακτήρισε την αναμέτρηση.

Οι συνθέσεις

Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Μπακούτσης (77΄Διαμαντόπουλος), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Φετφατζίδης, Μαρτίνες (71΄Σόουζα), Μαντσίνι.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Ζαγαρίτης, Αθανασακόπουλος (59΄Σερπέζης), Ανουάρ, Μπουζούκης (83΄Μπεκ), Χατζηγιοβάνης (83΄Θεοχάρης), Αλεξανδρόπουλος (59΄Κολοβός), Καμπετσής (59΄Μακέντα).