«Άλμα» για τα play in η Παρτιζάν

Αποφασιστικό βήμα για την είσοδό της στα play in της Euroleague πραγματοποίησε η Παρτιζάν. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε 87-82 της Μπασκόνια  σε ένα συναρπαστικό ματς στη “Stark Arena” του Βελιγραδίου. Έτσι, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-16, ενώ η ισπανική ομάδα έπεσε στο 16-14 μετά την 30η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-42, 69-60, 87-83

Με τον Καμίνσκι σε μεγάλη μέρα (20π. με 3/4 τρίποντα) και τον Πάντερ «καυτό» (18π., 6 ασ. με εξαιρετικά ποσοστά) οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα από την πρώτη φάση του παιχνιδιού, «έπαιζαν» συνεχώς γύρω από διψήφια διαφορά, αλλά πάντα υπό τη διακριτική… επιτήρηση της Μπασκόνια, που κατάφερνε να πλησιάζει χάρη στη ευστοχία του Χάουαρντ (26π.) και την κυριαρχία του Κοστέλο κάτω από τα καλάθια (13π., 7ρ.). Κάπως έτσι το ματς μπήκε στην τελευταία περίοδο με τη Μπασκόνια να μειώνει σε 80-75, τρία λεπτά πριν από το τέλος, αλλά τον Πονίτκα να ευστοχεί σε καθοριστικό τρίποντο (83-75) και να επαναφέρει τη διαφορά στο +8.
Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη και με επί μέρους 8-2 πλησίασαν στο 85-83, 39 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Ντόζιερ με το πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα, χάρισε στην Παρτιζάν τη νίκη 87-83 καθώς στο χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε τίποτα.