Ανατροπή έπος από τον ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο 83ο λεπτό με τον Σιμόες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από ασίστ του Λιβάι Γκαρσία. Έπειτα από 4,5 λεπτά το γκολ μέτρησε κανονικά, καθώς γινόταν έλεγχος για περίπτωση οφσάιντ

Μετά από τρεις κερδισμένους τελικούς, ο ΠΑΟΚ βγήκε αφεντικό ξανά. Με μυθικό γκολ του Κούρτιτς στο 95′ (και σφραγίδα Μίτριτσα στο 97′) νίκησε 2-1 και πρόκριση που τον φέρνει κόντρα στον Ολυμπιακό.

Γκραν γκινιόλ φινάλε στο ΟΑΚΑ, με τους «κιτρινόμαυρους» να καταφέρνουν να αποκλειστούν παρότι συνολικά στα 2 ματς ήταν καλύτεροι και τον «δικέφαλο του βορρά» να γλιτώνει στο τέλος λόγω της τεράστιας προσωπικότητας του παικταρά Κούρτιτς.

Με τον Ολυμπιακό, πλέον, ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (90′ Μισελέν), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Σιμόες, Άμραμπατ (93′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Γκαρσία, Αραούχο (90′ Λε Ταλέκ).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63′ Σάστρε), Κρέσπο, Ίνγκασον, Σίντκλεϊ (93′ Μουργκ), Τσιγγάρας (63′ Μιτρίτσα), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Α.Ζίβκοβιτς (82′ Βιεϊρίνια), Άκπομ, Μπίσεσβαρ.