Ανατροπή και επικράτηση με πτώση για τον Λαζίδη (125κ.)

Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 1ης ημέρας των Αγώνων Πρόκρισης της ελευθέρας πάλης στο κλειστό γυμναστήριο Ζεφυρίου ο Σπάρτακος του Δήμου Φυλής. Οι επίλεκτοι αθλητές πάλεψαν για μία θέση στην προολυμπιακή ομάδα που τους δίνει το δικαίωμα να αγωνιστούν στα δύο τουρνουά που θα δώσουν τα εναπομείναντα Ολυμπιακά εισιτήρια. Την τελική απόφαση, όπως ορίζει το καταστατικό της ομοσπονδίας θα το πάρουν οι ομοσπονδιακοί προπονητές και η τεχνική επιτροπή, ωστόσο οι αθλητές έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

«Έκλεψε» τις εντυπώσεις η αναμέτρηση στα 125κ., με τον Χριστόφορο Λαζίδη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-1 από τον Κωνσταντίνο Αλεξανδρίδη, τελικά επικράτησε με πτώση.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, ο Γιάννης Μαρτίδης επικράτησε με τεχνική υπεροχή του Νεκτάριου Κουζουπη στα 57κ. Στα 65κ. ο Γιώργος Πιλίδης προκρίθηκε άνευ αγώνα, ενώ στα 74κ. ο Γιώργος Κουγιουμτζίδης επικράτησε με τεχνική υπεροχή του Κύριλλου Μπινενμπάουμ.

Στην κατηγορία των 86κ. ο Θεόδωρος Κυριακίδης επικράτησε με 3-1 του Αγγέλου Κουκλάρη, αλλά στον τελικό ο Γιώργος Σαββουηλίδης επιβλήθηκε του Κυριακίδη με τεχνική υπεροχή.

Τέλος, στα 97κ. ο Τιμόθεος Ξενίδης επικράτησε με πτώση του Γκίβι Μπλιάτζε.

Οι αγώνες πρόκρισης θα ολοκληρωθούν αύριο Κυριακή (14/2) με το στιλ της ελληνορωμαϊκής.