Άνετο «διπλό» για την Αϊντχόφεν

Εύκολο βράδυ είχε η Αϊντχόφεν στο Βααλβάικ, όπου επιβλήθηκε 4-1 της ομώνυμης ομάδας, για τη 13η αγωνιστική του ολλανικού πρωταθλήματος. Με την αποψινή νίκη, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League έπιασε προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης τον Άγιαξ, που έχει έναν αγώνα λιγότερο (παίζει αύριο στη Χάγη με την Ντεν Χάαγκ).

Η PSV χρειάστηκε λίγη βοήθεια από την τύχη στο ξεκίνημα, καθώς το σουτ του Ταχίρι στο 9ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι του Μβογκό. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκακπό, από ασίστ του Γκέτσε, άνοιξε το σκορ και στο 14΄ ο Ιχαταρέν με σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Από κει και πέρα η Αϊντχόφεν κυριάρχησε, είχε με τη σειρά της δοκάρι με τον Ιχαταρέν και πέτυχε το τρίτο γκολ στο 71΄, όταν ο Ντάμφρις κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος, νικώντας τον Κώστα Λάμπρου που υπερασπίστηκε την εστία της Βααλβάικ. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 87΄ ο Στόκερς και ο Μαντουέκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ο Ρόγκερ Σμιτ χρησιμοποίησε τους Μβογκό, Μαξ (90΄+ Οπεγκααρντ), Μποσκάλι, Τέζε, Ντάμφρις, Ιχαταρέν, Σανγκαρέ (89΄ Χέντριξ), Ροζάριο, Γκέτσε (89΄ Φάιν), Γκακπό (67΄ Μαντουέκε), Μάλεν (67΄ Πιρόε)

Νωρίτερα, η Τβέντε νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Φένλο και διατηρείται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης. Ο Γιώργος Γιακουμάκης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, αλλά δεν κατάφερε αυτή τη φορά να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και η ομάδα του παρέμεινε οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.