ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Άρης – ΑΕΚ: Η ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου

Την πρόκριση για τον τελικό Κυπέλλου πήρε η ΑΕΚ, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κόντρα με τον Άρη, στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Τα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού ήταν μοιρασμένα, ενώ είχε μια μεγάλη ευκαιρία και για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κίτρινοι” της Θεσσαλονίκης μπήκαν καλύτερα και άνοιξαν το σκορ στο 57, με το γκολ του Μαντσίνι. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 76.

Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90΄+3΄) με σκόρερ τον Ντιγκινί που επίσης είχε έρθει από τον πάγκο.

Κι εκεί που ο Άρης ήταν αγκαλιά με το εισιτήριο για τον τελικό, η ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων είχε την απάντηση.

Ο Λιβάγια πήρε το ριμπάουντ σε απόκρουση του Κουέστα και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας το σκορ της πρώτης αναμέτρησης (2-1).

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στην παράταση και ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ημιτελικού, Μάρκο Λιβάγια, μίλησε και στον έξτρα χρόνο ισοφαρίζοντας σε 2-2 με γκολ στο 102΄ και δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην Ένωση. Κάπου εκεί ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν ολοκληρωτικά την εις βάρος τους κατάσταση και κλείδωσαν την παρουσία τους στον τελικό.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Λούκας Σάσα, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Τόνσο (96’ Μαρτίνες), Μπρούνο Γκάμα (89’ Ντιγκινί), Φετφατζίδης (78’ Μπα), Λάρσον (49’ Μαντσίνι), Ιντέγε

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (46’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπεζ (65’ Χουλτ), Σιμάο, Κρίστισιτς (73’ Αραούχο), Μάνταλος, Λιβάγια (111’ Σιμάνσκι), Βέρντε (65’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα.