Ασημένιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στο Παγκόσμιο και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Μια ακόμη επιτυχία κατάφερε σήμερα ο Έλληνας πρωταθλητής Λευτέρης Πετρούνιας.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό του Παγκοσμίου Ενόργανης στην Αμβέρσα, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, για τρίτη φορά στην καριέρα του.

Ο Πετρούνιας έκανε μεγάλη εμφάνιση και βελτίωσε την επίδοσή του στους προκριματικούς, με 15.066 βαθμούς. Μέχρι τις προσπάθειες των πρώτων 6 αθλητών ήταν πρώτος, ωστόσο τελικά αυτός που κατάφερε να του πάρει το χρυσό ήταν ο Λιου Γιανγκ, που έκανε εκπληκτική επίδοση με 15.233 βαθμούς. Ωστόσο, οι Κινέζοι είχαν ήδη εξασφαλίσει την παρουσία τους στο Παρίσι, επομένως το εισιτήριο πήγε στον Έλληνα πρωταθλητή.