Australian Open: Ο Μεντβέντεφ προηγείται 1-0 σετ του Τσιτσιπά στον ημιτελικό (vid)

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, έκανε το πρώτο βήμα για τον τελικό του Australian Open, που διεξάγεται στην Μελβούρνη.

Ο Ρώσος πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού κράτησε το σερβίς του, πήρε το πρώτο σετ του ημιτελικού, καθώς μετά από 49 λεπτά αγώνα, επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά (Νο 4 στον κόσμο) με 7-6(5).

Ο Ελληνας πρωταθλητής, σέρβιρε πρώτος στο ματς και μέχρι και το όγδοο γκέιμ, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους (4-4), με χαρακτηριστική ευκολία. Σ΄ εκείνο το σημείο και μετά από 34 (!) κτυπήματα στον τέταρτο πόντο, ο Μεντβέντεφ έφθασε πολύ κοντά στο πρώτο break του αγώνα, προηγούμενος με 40-0, αλλά ο Τσιτσιπάς ήταν εντυπωσιακός και κατάφερε να πάρει το γκέιμ, με μία εντυπωσιακή και πλούσια σε θέαμα, ανατροπή.

Ο Ρώσος τενίστας ισοφάρισε εύκολα, ο Τσιτσιπάς τον… μιμήθηκε άμεσα και προηγήθηκε με 6-5, υποχρεώνοντας τον Ρώσο να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Ο Μεντβέντεφ ισοφάρισε σε 6-6 και το πρώτο σετ κρίθηκε το tie break, όπου ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-1, αλλά ο Μεντβέντεφ, αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και ικανότερος, με αποτέλεσμα να προηγείται 1-0 στον ημιτελικό του πρώτου Grand Slam της χρονιάς.