(ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS)

Basket League: Εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ από το Περιστέρι

Το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών έκανε σήμερα το απόγευμα το Περιστέρι, που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 81-64 στο Παλατάκι και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάληψη της τρίτης θέσης.

Έχει επισημανθεί πολλές φορές ότι οι μικροί τελικοί τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν κρίνουν απολύτως τίποτα, πέραν του γοήτρου για την τρίτη θέση του πρωταθλήματος, αφού δεν εξαρτάται κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο από τη σειρά των παιχνιδιών.

Ο ΠΑΟΚ είναι εμφανώς κουρασμένος στα πλέι οφ και το Περιστέρι σήμερα κέρδισε σχετικά εύκολα στο Παλατάκι. Το τελικό 81-64 δίνει στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τον αέρα του 2-0 και πλέον η ομάδα των δυτικών προαστίων χρειάζεται άλλη μία νίκη για να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε στην πρώτη περίοδο, καθώς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά συνεχώς κυνηγούσε στο σκορ, με το Περιστέρι να παίρνει τελικά τη νίκη.