Basket League, Καρδίτσα-Απόλλων Πάτρας 80-65: Νίκη μετά από καιρό δίνει ελπίδα για σωτηρία

Με δεδομένη την κρισιμότητα του αγώνα, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης».

Κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας παρατάχθηκε η Καρδίτσα έχοντας συμπληρώσει έναν γύρο δίχως νίκη στην Basket League και ζώντας με την πίεση του «πρέπει».

Σε κάθε περίπτωση, οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικό τελείωμα στο πρώτο ημίχρονο (42-26, 20′) και στη συνέχεια, διαχειρίστηκαν σωστά το πλεονέκτημά τους, επικρατώντας με 80-65 και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-12, ρίχνοντας τους Πατρινούς στο 3-11.

Ήταν η πρώτη νίκη της Καρδίτσας έπειτα από 106 μέρες και το 59-57 επί του Κολοσσού, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας (78-72) από τον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Ο αγώνας

Με δεδομένη την κρισιμότητα του αγώνα, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης». Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ σκόραρε για το +9 των γηπεδούχων κάνοντας το 12-3 στο 8′ ωστόσο ο Παναγιώτης Φιλιππάκος κράτησε όρθιο τον Απόλλωνα, σημειώνοντας τρία σερί τρίποντα για το 15-12 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Σε αυτό το διάστημα, η Καρδίτσα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία (1/7 δίπ.) και τα λάθη (5) των Πατρινών, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα.

Στη συνέχεια η Καρδίτσα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ και άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Ο Γκάλινατ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 32-22 από τη γραμμή των βολών ενώ ο Γιάννης Αγραβάνης τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 42-26 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ (22-13) και τις ασίστ (13-6), παρασύροντας στον ρυθμό τους τον Απόλλωνα.

H τρίτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 10-2 για τους φιλοξενούμενους (44-36, 24′) ενώ ο Φιλιππάκος σκόραρε για το 58-51 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Κάθε φορά όμως που οι Πατρινοί προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, η Καρδίτσα έβρισκε λύσεις και έχτιζε ξανά διψήφιες διαφορές αφού ο Γκάλινατ έκανε το 61-51 με γκολ-φάουλ στο 30′.

Στη συνέχεια, τα back-to-back τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου έκαναν το 67-51 στο 32′, βάζοντας τις βάσεις νίκης για την Καρδίτσα που επικράτησε με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65.