Μπολόνια: Δίνει το πρωτάθλημα στη Νάπολι

Η Ίντερ δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον σκόπελο της Μπολόνια και στον ιταλικό νότο ξεκίνησαν τις πρόβες τίτλου.

Στην πρωτεύουσα της Εμίλια-Ρομάνια και στο στάδιο «Ρενάτο Νταλ΄ Άρα» η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι κατάθεσε τις -ούτως ή άλλως θεωρητικές- τελευταίες ελπίδες της, φεύγοντας ηττημένη με 0-1 από τους «Ροσομπλού», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Στο ίδιο γήπεδο όπου οι φιλοδοξίες της για τίτλο δέχθηκαν θανατηφόρο πλήγμα και την περασμένη σεζόν, το γκολ του Ρικάρντο Ορσολίνι στο 76ο λεπτό καταδίκασε τους Λομβαρδούς σε άλλη μια ήττα.

Η Ίντερ είναι δεύτερη στη βαθμολογία με 47 βαθμούς σε 24 αγώνες, 18 πίσω από την Νάπολι που νίκησε την Έμπολι με 2-0 το Σάββατο, ενώ η Μπολόνια παρέμεινε 13η με 42 βαθμούς.

Νωρίτερα, οι μετέπειτα νικητές είδαν να τους ακυρώνεται μέσω VAR το γκολ του Μούσα Μπάροου στο 12ο λεπτό. Τον Απρίλιο του 2022 η Μπολόνια σημείωσε εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ίντερ, η οποία έδωσε στη Μίλαν τη δυναμική στην κούρσα του τίτλου.