Μπορντό: Άλμα παραμονής – (3-1) Απέναντι της Μετς

Νίκη που σηματοδοτεί την προσπάθεια ανάκαμψης και παραμονής πέτυχε η Μπορντό, επικρατώντας στο ντέρμπι ουραγών του «Ματμούτ Αταντίκ» της Μετς με 3-1 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στη Ligue 1

Η Μπόρντο μείωσε την απόσταση που τη χωρίζει από την έξοδο στη ζώνη υποβιβασμού στους 2 βαθμούς

Για να συμβεί αυτό οι «Γιρονδίνοι» χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή, καθώς το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη όμως η ομάδα του Νταβίντ Γκουγιόν ανασυντάχθηκε και αφού ισοφάρισε νωρίς βρήκε άλλα δύο γκολ για τη μόλις πέμπτη εφετινή νίκη της.

Η Μπορντό πλησίασε τη 18η Σεντ Ετιέν στον ένα βαθμό, βρίσκεται στο -2 από τη 17η Κλερμόν και στο -5 από τη Λοριάν, επτά αγωνιστικές πριν το Σαμπιονά ρίξει αυλαία.