Μπρέσια – Μίλαν: Νέο «τεστ» για τους «ροσονέρι»

Στην έδρα της Μπρέσια δοκιμάζεται η Μίλαν του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, έχοντας ως σύμμαχο την ευνοϊκή παράδοση στο «Ριγκαμόντι».

Η Μπρέσια ήρθε ισόπαλη 2-2 με αντίπαλο την Κάλιαρι στο «Μάριο Ριγκαμόντι», με τον Τορεγκρόσα να αποτελεί το πρόσωπο του αγώνα από πλευράς Μπρέσια και τον Μπαλοτέλι αρνητικό πρωταγωνιστή για μία ακόμα φορά. Ο πρώτος πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του Κορίνι. Το πρώτο με κεφαλιά στο 27ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και το δεύτερο στο 49ο λεπτό με τρομερό σουτ εντός περιοχής. Ο δεύτερος μπήκε ως αλλαγή στο 74΄και επτά λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση, για φάουλ στον Πιζακάνε και εξύβριση του διαιτητή. Οι Λομβαρδοί συμπλήρωσαν πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη και παρέμειναν εντός της ζώνης υποβιβασμού. Έχουν δεχθεί διπλάσια γκολ από όσα έχουν πετύχει και αν δεν υπάρξει μεγαλύτερη ισορροπία στον συγκεκριμένο τομέα, δεν πρόκειται να αποφευχθεί ο υποβιβασμός.  Μετά τον μέσο Μπγιάρνασον και τον επιθετικό Σκραμπ, προσπαθεί να κάνει δικό της και τον μεσοεπιθετικό Ζάιτς από την Φενέρμπαχτσε.

Αγωνιστικά Νέα: Ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Μπαλοτέλι (15/5) εκτίει την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του. Εξέτισε τη δική του ο μέσος Μπίζολι (19/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Τρεμολάντα (1/0). Ο νεοαποκτηθείς μέσος Μπγιάρνασον (1/0) έκανε το ντεμπούτο του ως αλλαγή και πιθανότατα θα χρησιμοποιηθεί με τον ίδιο τρόπο και απόψε. Ο Κορίνι δήλωσε πως χρειάζεται ακόμα χρόνο ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Σκραμπ (0/0).

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-1-2): Γιόρονεν – Σαμπέλι, Σανθεγιόρ, Τσιστάνα, Ματέγιου – Μπίζολι, Τονάλι, Ρόμουλο – Σπάλεκ-  Ντοναρούμα, Τορεγκρόσα

Το θετικό μομέντουμ κάθε ομάδας έχει πάντοτε ως βάση μία-δύο νίκες που ενισχύουν την ψυχολογία των παικτών σε συνδυασμό με τον παράγοντα τύχη που αποτελεί σύμμαχο την συγκεκριμένη περίοδο. Με αυτόν τον τρόπο η Μίλαν επικράτησε 3-2 της Ουντινέζε στο «Σαν Σίρο» και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Οι «ροσονέρι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 6ο λεπτό από τραγικό λάθος του Ντοναρούμα αλλά στην συνέχεια του αγώνα ο Ιταλός τερματοφύλακας φρόντισε να ξεχρεώσει με σημαντικές επεμβάσεις τόσο στο 0-1, όσο και μετά την ισοφάριση στο 48ο λεπτό. Το 1-1 πέτυχε στο 48ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής ο Ρέμπιτς. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Κροάτη εξτρέμ με την φανέλα της Μίλαν και ο ίδιος χάρισε τελικά την νίκη στην ομάδα του με νέο σουτ εντός περιοχής στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων! Την ανατροπή είχε υπογράψει προσωρινά με βολέ στο 71ο λεπτό ο Ερνάντεζ, κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Πιόλι στην φετινή σεζόν.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Λέο Ντουάρτε (6/0), ο δεξιός μπακ Καλάμπρια (13/0), ο μέσος Μπίγλια (7/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Μουσάκιο (16/0) και ο μεσοεπιθετικός Τσαλχάνογλου (18/2) και αμφότεροι προορίζονται για το αρχικό σχήμα. Επιστρέφει στην αποστολή και ο αριστερός μπακ Ροντρίγκεζ (5/0), παρά τη φημολογούμενη αποχώρησή του. Δεν ταξίδεψε στην Μπρέσια ο μεσοεπιθετικός Πακετά (14/0) και δημιουργούνται ερωτηματικά για το μέλλον του.

Πιθανή ενδεκάδα (4-4-2): Τζ. Ντοναρούμα – Κόντι, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ – Καστιγιέχο, Κεσιέ, Μπενασέρ, Τσαλχάνογλου – Ιμπραχίμοβιτς, Ράφαελ Λεάο

Εκτίμηση:

Η Μίλαν πήρε φόρα και θέλει να περάσει νικηφόρα και από το «Μάριο Ριγκαμόντι», έχοντας υπέρ της και την παράδοση. Σίγουρα μπορεί αλλά πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολο απ’ όσο δείχνει η απόδοση στο διπλό. Οι γηπεδούχοι έχουν μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς και οι «ροσονέρι» είναι ασταθείς αμυντικά. Λογική εξέλιξη το G/G, πιθανό και το Over 2.5.

Μπρέσια – Μίλαν G/G Premier League: Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ, ντέρμπι δεύτερης θέσης 1.72

Μπρέσια – Μίλαν Over 2.5  1.72

Μπρέσια – Μίλαν Over 2.5 Premier League: Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ, ντέρμπι δεύτερης θέσης 1.72

Πηγή: Foxbet.gr