Χάαλαντ στην κορυφή των Ευρωπαίων σκόρερ, ακολουθούν Κέϊν και Φουρουχάσι

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ, παραμένει επικεφαλής στον πίνακα με τους κορυφαίους σκόρερ στην Ευρώπη.

Ο νεαρός Νορβηγός επιθετικός, έχει σκοράρει 21 φορές σε 16 συμμετοχές, καθώς με την επανέναρξη των πρωταθλημάτων, μετά το τέλος του Μουντιάλ, «βρήκε δίχτυα» δύο φορές απέναντι στην Λιντς (3-1) και μία φορά με αντίπαλο την Εβερτον (1-1).

Πίσω από τον άσο της Μάντσεστερ Σίτι, είναι ο Χάρι Κέϊν. Ο επιθετικός της Τότεναμ, βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, καθώς σκόραρε κόντρα στην Μπρέντφορντ (2-2) και σημείωσε ένα τέρμα στο ματς με την Κρίσταλ Πάλας (4-0) για να φθάσει στα 15 γκολ σε 18 εμφανίσεις.

Εντυπωσιακός, είναι και ο Ιάπωνας, Κιόγκο Φουρουχάσι, ο οποίος μετά από έξι αγώνες με την επανέναρξη του πρωταθλήματος της Σκωτίας, σκόραρε διαδοχικά πέντε φορές για λογαριασμό της Σέλτικ και πλέον, μετρά 15 γκολ σε 19 ματς.

Ο σχετικός κατάλογος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:

) Ερλινγκ Χάαλαντ     (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)   21 γκολ σε 16 αγώνες (1.310 λεπτά)

2) Χάρι Κέιν           (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία)             15 γκολ σε 18 αγώνες (1.608 λεπτά)
 3) Κιόγκο Φουρουχάσι   (27 ετών/Σέλτικ/Ιαπωνία)             15 γκολ    19 αγώνες (1.231 λεπτά)

4) Λόρενς Σάνκλαντ     (27 ετών/Χαρτς/Σκωτία)               15 γκολ    20 αγώνες (1.521 λεπτά)

5) Βλαντίμιρ Σιτσένοφ  (26 ετών/Ερενμπουργκ/Ρωσία)          14 γκολ σε 15 αγώνες (1.279 λεπτά)

6) Πολ Ονουάτσου       (28 ετών/Γκενκ/Νιγηρία)              14 γκολ    16 αγώνες (1.011 λεπτά)

7) Κουίνσι Πρόμες      (31 ετών/Σπαρτάκ Μόσχας/Ολλανδία)    14 γκολ σε 16 αγώνες (1.440 λεπτά)

8) Ενερ Βαλένσια       (33 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός)   13 γκολ σε 14 αγώνες (896 λεπτά)

9) Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (34 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία)        13 γκολ σε  15 αγώνες (1.158 λεπτά)

10) Κιλιάν Μπαπέ        (23 ετών/Παρί ΣΖ/Γαλλία)             13 γκολ σε 16 αγώνες (1.326 λεπτά)