EUROBASKET U20 / ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ / ΕΛΛΑΔΑ - ΒΕΛΓΙΟ (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)

Χάλκινη η Εθνική Νέων που υπέταξε το Βέλγιο με 68-64 στην παράταση

Με τεράστια ανατροπή στην παράταση πήρε τη νίκη απέναντι στο Βέλγιο (68-64), κατακτώντας έτσι την τρίτη θέση στο Πανευρωπαϊκό της Κρήτης επαναφέροντας την Ελλάδα στο βάθρο για πρώτη φορά μετά το 2017

Η Εθνική Νέων κατέβηκε στο Πανευρωπαϊκό της Κρήτης ως αουτσάιντερ, όμως με εξαιρετικές εμφανίσεις αρχικά πέρασαν στην 8άδα, μετά στην τετράδα, λύγισαν από την πανίσχυρη Γαλλία, όμως κόντρα στο Βέλγιο έδειξαν την ψυχή τους και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο!

Το έργο της Εθνικής μας όμως δεν ήταν εύκολο. Οι Βέλγοι βρέθηκαν ακόμα και στο +12 στο 19′, με την Γαλλανόλευκη να καλείται να επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο. Με άμυνα για σεμινάριο αλλά επίθεση όχι και τόσο καλή, το σκορ στο 30′ ήταν 40-52.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Εθνική μας έδειξε την καρδιά της και με τους διεθνείς μας να δέχονται μόλις 4(!) πόντους σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (56-56). Εκεί, οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 68-64, ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς μετά το τέλος του αγώνα!

Ο Βαγγέλης Ζούγρης των 16 πόντων και των 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για την Ελλάδα, με τον Πλώτα και τον Μπαζίνα να προσθέτουν από 13 και τον Λευτέρη Μαντζούκα 10 με 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56, 68-64 (παρ.).
Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10 (5/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (7/16 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Χατζής, Μερμίγκης 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (2/8 σουτ, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς
Βέλγιο (Ίμπενς): Ντε Ρίντερ 15 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Λέντεγκεν 8 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μένες 11 (7 ριμπάουντ), Πιντελόν 6 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουεντέτ 6 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντι Μαρία 8 (3/15 σουτ, 5 ασίστ), Γκριμονπρέζ 7 (1), Βερστρέτε 3 (1)