Champions League: Η Μπάγερν πρωταθλήτρια Ευρώπης

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στέφθηκε η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέ.

Οι Παριζιάνοι είχαν -κυρίως στο πρώτο μέρος- τις ευκαιρίες που θα περίμενε κανείς για την ποιότητα που διαθέτει, όμως Νεϊμάρ, Εμπαπέ, Ντι Μαρία ήταν αρκετά αγχωμένοι και δεν βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα. Επιπλέον, ο τερματοφύλακας της Μπάγερν, ήταν σε εξαιρετική μέρα, δυσχεραίνοντας το έργο των Παριζιάνων.

Το ματς

Ο Νεϊμάρ στο 18′ βγήκε μπροστά από τον Νοίερ, με τν Γερμανό να αποκρούει. Ενα λεπτό αργότερα, ο Λεβαντόφσκι σημάδεψε το δοκάρι μετά από ένα ωραίο σουτ και όλα έδειχνα πως το παιχνίδι… ανάβει. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη όμως καθώς η επόμενη φάση ήρθε μετά από περίπου 10 λεπτά, όταν ο Ντι Μαρία από κοντά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Και αν και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, στο 59’ το γκολ του Κομάν, άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα.

Η Παρί προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μετά τις αλλαγές του Τούχελ, αλλά ήταν εμφανές πως λείπει ένας φορ από το παιχνίδι της καθώς τόσο ο Νεϊμάρ, όσο και ο Εμπαπέ ήταν συνεχώς έξω και γύρω από την περιοχή. Μια καλή φάση βρήκε με τον Μαρκίνιος η τυπικά γηπεδούχος, όμως ο Νόιερ φώναξε και πάλι “παρών” όταν χρειάστηκε.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Παρέδες (65′ Βεράτι), Ερέρα (71′ Ντράξλερ), Ντι Μαρία (79′ Τσούπο-Μότινγκ), Νεϊμάρ, Εμπαπέ.

Μπάγερν (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπόατενγκ (24′ Σίλε), Ντέιβις, Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκορέτσκα, Κομάν (68′ Πέρισιτς), Γκνάμπρι (68′ Κουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόβσκι.