Χατ τρικ με το καλημέρα

Για άλλη μια φορά έκανε την διαφορά  Έρλινγκ Μπράουτ Χόλαντ, ο οποίος στο πρώτο επίσημο ματς της Ντόρτμουντ στη νέα σεζόν σημείωσε χατ τρικ.

Ο Νορβηγός έκανε τα δικά του στην εκτός έδρας νίκη των Βεστφαλών επί της Βέχεν με 3-0, στο πλαίσιο της φάσης των «64» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Ο επιθετικός της Ντόρτμουντ έδειξε ότι και φέτος θα είναι το «πρώτο βιολί» της Μπορούσιας, η οποία χωρίς κανένα πρόβλημα απέναντι στην αδύναμη αντίπαλό της πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Χόλαντ άνοιξε το σκορ στο 26΄, στο 31΄ «έγραψε» το 2-0 και στο 51ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος σκόραρε για την Στουτγκάρδη, στο 53ο λεπτό και μ΄ αυτό έγινε το 3-0, στο επιβλητικό 6-0 της ομάδας του επί της Ντιναμό Μπέρλινερ και την άνετη πρόκρισή της στους «32» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Αξίζει να αναφέρουμε το απίστευτο στο ματς της Βέιτσε με την Χολσάιντ Κάιλ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο 90λεπτο και στην παράταση να μπαίνουν έξι γκολ και τους φιλοξενούμενους να προκρίνονται με το επιβλητικό 4-2.

Με έξι γκολ «φιλοδώρησε» την Μπάιρουτ η Μπίλεφελντ.

Το σκορ στο 68ο λεπτό ήταν 3-3, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν άλλες τρεις φορές από το 72΄ έως το 85΄.