China Open: Η Ριμπάκινα απέκλεισε στα προημιτελικά τη Σαμπαλένκα, Νο 1 στον κόσμο

Η Αρίνα Σαμπαλένκα, Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, αποκλείστηκε σήμερα (6/10) στους προημιτελικούς του China Open (WTA 1000) στο Πεκίνο, γνωρίζοντας την ήττα με 7-5, 6-2 από την Έλενα Ριμπακίνα (Νο 5).

Μετά από ένα πρώτο σετ που υπήρξε μεγάλος ανταγωνισμός, η Ριμπάκινα ανέβασε το επίπεδο παιχνιδιού της και έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ενάντια στη Λευκορωσίδα, πρωταθλήτρια Australian Open.
H πρωταθλήτρια από το Καζακστάν με εξαίρεση το πρώτο σετ δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, έχοντας 11 άσους ενώ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το σέρβις της.
Η Ριμπάκινα, που έχασε από τη Σαμπαλένκα στον τελικό της Μελβούρνης, θα αντιμετωπίσει το Σάββατο για μια θέση στον τελικό τη Ρωσίδα Λιουντμίλα Σαμσόνοβα, νικήτρια με 6-3, 6-2 της Γελένα Οσταπένκο.

H Ίγκα Σφιόντεκ χρειάστηκε κάτι περισσότερο από 2,5 ώρες για να επικρατήσει της εξαιρετικής Καρολίν Γκαρσία με 6-7(8), 7-6(5), 6-1, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Chian Open, όπου θα συναντήσει την Αμερικανίδα Κόκο Γκοφ, η οποία απέκλεισε τη Μαρία Σάκκαρη με 6-2,6-4 μετά από 80 λεπτά αγώνα.