Copa America: «Όρθιο» το Κατάρ, «τεσσάρα» η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη παίζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο και εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή από νωρίς κέρδισε με 4-0 το Εκουαδόρ στην πρεμιέρα της στο Copa America.

Η Ουρουγουάη στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα επιβεβαίωσε τον τίτλο ενός εκ των φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης νικώντας το Εκουαδόρ με 4-0 παίζοντας αρκετά όμορφο ποδόσφαιρο και πετυχαίνοντας πανέμορφα τέρματα.

Οι παίκτες του Ταμπάρες εκμεταλλεύτηκαν και το γεγονός έπαιζαν για περίπου 70 λεπτά με παίκτη παραπάνω και δεν άφησαν στους αντιπάλους τους περιθώρια να αντιδράσουν.
Η Ουρουγουάη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 6′ προηγήθηκε στο σκορ όταν ο Σουάρες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Λοδέιρο να παίρνει τη μπάλα να περνάει δυο αντιπάλους στη κίνηση και με σουτ με το αριστερό στην απέναντι γωνία να κάνει το 1-0.

Στο 20′ το Εκουαδόρ έμεινε με δέκα παίκτες όταν μέσω VAR ο Κιντέρος είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον αέρα στον Λοδέιρο.

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Καβάνι ο οποίος σε διάστημα πέντε λεπτών είχε τρεις φάσεις για γκολ. Αρχικά ο γκολκίπερ του Εκουαδόρ έβγαλε το πλασέ του και το υπέροχο τακουνάκι του αποσπώντας και τα εύσημα του ίδιου. Στο 33′ όμως μετά από κόρνερ του Σουάρες και κεφαλιά πάσα του Γοδίν με υπέροχο βολ πλανέ από το ύψος του πέναλτι ο Καβάνι έκανε το 2-0.

«Όρθιο» το Κατάρ

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, Παραγουάη και Κατάρ, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ, 2-2, στο «Μαρακανά», στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Copa America της Βραζιλίας.

Το ματς στο θρυλικό γήπεδο του Ρίο ντε Τζανέιρο ήταν το πιο όμορφο από τα όσα έχουν γίνει έως τώρα στη διοργάνωση. Η Παραγουάη φάνηκε να το «καθαρίζει» στο 58΄, αλλά η ασιατική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και μέσα σε 9 λεπτά πέτυχε δύο γκολ και κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Όσκαρ Καρντόσο, άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με πέναλτι μετά το χέρι του Κορέια στην περιοχή. Οι παίκτες του Κατάρ προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τον Χατίμ στο 38΄ (σουτ ελάχιστα άουτ) και με τον Αλμοές στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο οποίος νικήθηκε από τον Φερνάντες.

Με γκολ για την Παραγουάη ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος (51΄), πάλι με τον Καρντόσο που πλάσαρε από πολύ κοντά. Οι πανηγυρισμοί των ποδοσφαιριστών του Μπερίσο, όμως, δεν κράτησαν παρά μόνο μερικά δευτερόλεπτα, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν μέτρησε το γκολ μετά την χρήση του VAR (οφσάιντ).

Δε συνέβη, όμως, το ίδιο και στο 56΄, όταν το φοβερό σουτ του Γκονζάλες βρήκε πρώτα το δοκάρι και μετά η μπάλα μπήκε στα δίχτυα για να γίνει το 2-0. Δεν το έβαλε κάτω το Κατάρ και στο 68΄ με το εξαιρετικό σουτ του Αλμοές μείωσε σε 2-1, ενώ στο 77΄ ήρθε το 2-2 με το αυτογκόλ του Ρόχας από προσπάθεια του Κούχι.