Δεν αφήνει τα play in η Μπασκόνια

Σε τροχιά play in παρέμεινε η Μπασκόνια, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και με ρεκόρ 16-13 «έπιασε» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην 8η θέση. Οι Βάσκοι επικράτησαν άνετα με 88-73 των Ιταλών, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 12-17 και να απομακρύνονται από τα play in.

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Μπασκόνια για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και χωρίς άγχος να φτάσει τις 16 νίκες. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 29-16 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο μη αναστρέψιμο -όπως εξελίχθηκε- +14 (48-34).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάρκους Χάουαρντ με 26 πόντους, ενώ στους 19 σταμάτησε ο Τσίμα Μονέκε. Από την Αρμάνι ο Νίκολα Μίροτιτς δεν ήταν αρκετός με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 48-34, 69-55, 88-73