«Εκθρόνισε» την ΤΣΣΚΑ από την κορυφή η Μπάγερν

Με ανατροπή (από το -10 στην 3η περίοδο), η Μπάγερν «δραπέτευσε» από τη “Megasport Arena” νικώντας την ΤΣΣΚΑ με 66-69, για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν η πρώτη ιστορική νίκη των Βαυαρών επί της «ομάδας του στρατού» στην ιστορία, μια νίκη που «εκθρονίζει» την ΤΣΣΚΑ (16-7) από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου πλέον βρίσκεται μόνη η Μπαρτσελόνα.

H oμάδα του Δημήτρη Ιτούδη «αυτοκτόνησε», αφού έμεινε χωρίς πόνοτ για 6 λεπτά στην 4η περίοδο, δέχτηκε επιμέρους σκορ 6-19 σε αυτό το διάστημα, με τον Νταρούν Χίλιαρντ να αστοχεί σε λέι απ στα 10΄΄, αλλά και σε τρίποντο από τα 10 μέτρα στην τελευταία φάση του «θρίλερ».

«Ήρωας» της ομάδας του Τρινκιέρι αναδείχτηκε ο Ντένις Σίλεϊ (17π., 5ασ.) σημειώνοντας τους 4 τελευταίους πόντους των Γερμανών και μαζεύοντας το πιο κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ μετά το άστοχο λέι απ του Χίλιαρντ. Όμως, πρώτος σκόρερ της Μπάγερν αναδείχτηκε ο Ουέιντ Μπάλντγουιν με 22 πόντους. Διψήφιος ήταν και ο Τζάλεν Ρέινολντς από πλευράς νικητών που με δύο νίκες μέσα στη Μόσχα μέσα σε 3 ημέρες βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-9.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ σημείωσε τους 14 από τους 16 πόντους του στην 1η περίοδο, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Ο Νταρούν Χίλιαρντ μπορεί να είχε 15 πόντους, αλλά με 1/8 δίποντα! Από 8 ριμπάουντ μάζεψαν οι Ντάνιελ Χάκετ και Νικίτα Κουρμπάνοφ, αλλά έφυγαν ηττημένοι. Για την ΤΣΣΚΑ δεν αγωνίστηκε ο κορυφαίος παίκτης της, Μάικ Τζέιμς, ο οποίος αποτελεί «ξένο σώμα» για την ομάδα. Aυτή ήταν η 4η ήττα στα τελευταία 6 παιχνίδια για την ομάδα του Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 39-40, 60-50, 66-69

Μόνος του… έπαιζε για την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη περίοδο ο Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και σκόραρε ακόμη και έξω από τα 6.75, στο δεύτερο τρίποντο στην καριέρα του στη Euroleague! Όμως, οι Βαυαροί είδαν τον Ντένις Σίλεϊ να πετυχαίνει 7 πόντους και από 6 να σημειώνουν οι Ρέινολντς και Μπάλντγουιν, για το 27-25 υπέρ των Ρώσων στο 10ο λεπτό.

Η «μάχη» συνεχίστηκε στη 2η περίοδο, με τον Παούλ Τσίπσερ να δίνει προβάδισμα στην Μπάγερν, έξω από τα 6.75 (36-38), ενώ ο Ουέιντ Μπάλνγουιν το διεύρυνε στο +4, 36-40. Το τρίποντο του Νταρούν Χίλιαρντ, όμως επέτρεψε στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να πάει στο -1, 39-40, στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο.

Κι αν τα πρώτα 7 λεπτά της 3ης περιόδου ήταν «θρίλερ», η Μπάγερν θα είχε για τελευταία φορά την πρωτοπορεία, όταν ο Τζόνσον διαμόρφωσε το 48-50. Έκτοτε, η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 12-0 (!), με τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να κάνει «θραύση» στα ριμπάουντ. Η πιεστική άμυνα βοήθησε τους παίκτες του Δημήτρη να βρουν ρυθμό και να πετύχουν μεγάλα σουτ! Συγκεκριμένα, με δύο διαδοχικά τρίποντα του Χίλιαρντ και ένα ακόμη να ακολουθεί από τον Βόιτμαν. Εν συνεχεία, με ένα δίποντο και μία βολή ο Γεωργιανός σέντερ των γηπεδούχων, Τορνικέ Σεγνκέλια έφτασε τους 11 προσωπικούς πόντους, για το 60-50 στο 30ο λεπτό.

Το επιθετικό μπλακ άουτ της ΤΣΣΚΑ στην 4η περίοδο έθεσε εντός διεκδίκησης της νίκης ξανά την Μπάγερν. Ο Μπάλντγουιν είχε μειώσει σε 60-52, ο Χομένκο ανέβασε το σκορ για τους Ρώσους (62-52), αλλά έκτοτε και για τα επόμενα 6 λεπτά η ΤΣΣΚΑ έμεινε χωρίς πόντο! Οι παίκτες του Τρινκιέρι αξιοποίησαν αυτή την ευκαιρία με δικό τους σερί 10-0 και ισοφάρισαν σε 62-62 με τον Ντένις Σίλεϊ, 3 λεπτά πριν τη λήξη. O Bάιλερ-Μπαμ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (62-63) διευρύνοντας το σερί της ομάδας του σε 11-0. Και μετά το λάθος του Ντάνιελ Χάκετ, η Μπάγερν «αυτοκτόνησε», όταν ο Σίλεϊ αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Ρέινολντς που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά επέλεξε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, με την μπάλα να χτυπά στο σίδερο… Ο Χάκετ έθεσε στην πρωτοπορία και πάλι την ΤΣΣΚΑ (64-63), αλλά ο Σίλεϊ διόρθωσε για το χαμένο τρίποντο, ευστοχώντας αυτή τη φορά έξω από τα 6.75 (66-66). Στα 55΄ ο Ρέινολντς έκανε το 66-68 για την Μπάγερν, ακολούθησαν λάθη και από τις δύο ομάδες (Χίλιαρντ και Ρέινολντς), με τον Χάκετ να κερδίζει φάουλ από τον Βάιλερ-Μπαπ και μετά το τάιμ άουτ, ο Χίλιαρντ να αποτυγχάνει να βάλει την μπάλα στο «πλεχτό» με λέι απ. Ο Σίλεϊ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, ο Σενγκέλια τον σταμάτησε με φάουλ στα 8΄΄ κι ο παίκτης της Μπάγερν ευστόχησε μόνο στη μία βολή (66-69). Και με ένα σουτ απελπισίας από τα 10 μέτρα ο Χίλιαρντ δεν είχε τύχη, ούτε και η ΤΣΣΚΑ.