Έληξε στο 56΄ το Άγιαξ – Φέγενορντ λόγω φωτοβολίδων- Επεισόδια έξω από το γήπεδο

Τρεις φορές διακόπηκε ο αγώνας Άγιαξ-Φέγενορντ.

Άδοξο τέλος στο μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής της Eredivisie καθώς ο αγώνας ολοκληρώθηκε πρόωρα στο 56ο λεπτό.

Η αλήθεια είναι πως ο αγώνας είχε διαρκέσει περίπου 70 λεπτά καθώς είχαν προηγηθεί και δύο ακόμη διακοπές πριν το οριστικό φινάλε.

Η πρώτη που ήταν και η μικρότερη σε διάρκεια ήρθε λίγο μετά το 0-2 των φιλοξενούμενων με τους οπαδούς του Αίαντα να ρίχνουν εντός αγωνιστικού χώρου τις πρώτες φωτοβολίδες. Με την ομάδα τους να έχει πραγματοποιήσει το χειρότερο ξεκίνημα της σύγχρονης ιστορίας της (σε τέσσερα ματς είχε 1 νίκη, 2 ισοπαλίες, 1 ήττα και μόλις 5 βαθμούς) και τα προβλήματα να είναι τεράστια στο εσωτερικό της ομάδας (κόντρα προπονητή, τεχνικού διευθυντή και πολύ κακές μεταγραφές) αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους…

Στο 43′ όταν έγινε το 0-3 υπέρ της Φέγενορντ κι εκεί προέκυψε μεγαλύτερη ένταση και βροχή από φωτοβολίδες με τον αγώνα να διακόπτεται για ένα δεκάλεπτο περίπου..

Η κατάσταση φάνηκε να ηρεμεί με την επανέναρξη του Β’ ημιχρόνου, αλλά στο 56′ είχαμε το ίδιο σκηνικό με τον διαιτητή να στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια και λίγο αργότερα επισημοποιήθηκε πως η διακοπή είναι οριστική.

Αυτή η εξελιξη πάντως δεν ηρέμησε τα πνεύματα με τους χούλιγκανς του Άγιαξ να ξεσπούν με μανία στο γήπεδο τους καθώς προσπάθησαν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο.

Όπως αναφέρουν τα ολλανδικά ΜΜΕ οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων παραμένουν κλεισμένοι στα αποδυτήρια προκειμένου να ηρεμήσει η κατάσταση (αλλά και για να αποφευχθούν τα χειρότερα).

Ωστόσο τα επεισόδια έχουν γενικευτεί εκτός γηπέδου με την έφιππη αστυνομία να προσπαθεί να επιβάλλει την τάξη και να απομακρύνει από το χώρο τους εξαγριωμένους οπαδούς.