Εντυπωσιακές Αταλάντα και Νάπολι

Η Αταλάντα μπήκε εντυπωσιακά στη νέα χρονιά, σαρώνοντας με 5-1 τη Σασουόλο, που έως… σήμερα ήταν η ευχαριστη έκπληξη της σεζόν, για την 15η αγωνιστική της Serie A, πρώτη στο 2021. Η ομάδα του Μπέργκαμο ήταν ασταμάτητη και διέλυσε την αντίπαλη άμυνα. Δύσκολες ώρες πέρασε και ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος ήταν βασικός στο αριστερό άκρο της Σασουόλο.
    Βασικός ήταν και ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης στο αριστερό άκρο της Κάλιαρι, αλλά αποβλήθηκε στο 65ο λεπτό, αφήνοντας την ομάδα της Σαρδηνίας με δέκα παίκτες. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Νάπολι και πήρε εύκολα τελικά τη νίκη με 4-1, έχοντας στο κέντρο της άμυνας της τον Κώστα Μανωλά.
    Νωρίτερα, η Ιντερ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να λυγίσει εύκολα την αντίσταση της Κροτόνε με το εντυπωσιακό 6-2. Με τη νίκη αυτή οι «νερατζούρι»  ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή, αυξάνοντας την πίεση για νίκη στη Μίλαν, η οποία απόψε αντιμετωπίζει στο «Τσίρο Βιγκορίτο» την Μπενεβέντο του -άλλοτε «ροσονέρο»- Φίλιπο Ιντζάγκι και θέλει τους τρεις βαθμούς για να επιστρέψει στην κορυφή της κατάταξης.
    Η ομάδα του Μιλάνου είχε σε μεγάλα κέφια τους Μαρτίνεζ και Λουκάκου και κατάφερε να πάρει τη νίκη, μολονότι η Κροτόνε κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Μάλιστα ο Αργεντινός σταρ ξεκίνησε το νέο έτος με χατ τρικ και μια ασίστ! Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ίντερ-Κροτόνε           6-2
(20′, 57′, 79′ Μαρτίνεζ, 31′ αυτ. Μαρόνε, 64′ Λουκάκου, 89′ Χακίμι-12′ Ζανελάτο, 36′ πεν. Γκόλεμιτς)
Αταλάντα-Σασουόλο       5-1
(11′, 49′ Ζαπάτα, 45′ Μεσίνα, 57′ Γκούσενς, 68′ Μουριέλ-75′ Κίρικες)
Κάλιαρι-Νάπολι          1-4
(60′ Πέδρο-25′, 62′ Ζιελίνσκι, 74′ Λοσάνο, 86′ Ινσίνιε)
Φιορεντίνα-Μπολόνια     0-0
Τζένοα-Λάτσιο           1-1