Επέστρεψε με γκολ ο Φούντας, σκόραρε και ο Γκαλίτσιος

Με… κεκτημένη ταχύτητα πριν την χειμερινή διακοπή στην Αυστρία, επέστρεψε ο Ταξιάρχης Φούντας. Ο Ελληνας επιθετικός «κλείδωσε» την νίκη της Ραπίντ Βιένης με 2-0 επί της Τιρόλ, ενώ «δίχτυα βρήκε» και ο Γιώργος Γκαλίτσιος, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης στην νίκη με 3-2 επί της Νέας Σαλαμίνας. Στα αξιοσημείωτα από… ελληνικής πλευράς στην «γηραιά ήπειρο», το νικηφόρο ντεμπούτο του Λεονάρντο Κούτρη με την Μαγιόρκα και η επιστροφή του Δημήτρη Σιόβα για ολόκληρο 90λεπτο με την Λεγανές, μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Είδε από τοπν πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Νιουκάστλ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπράϊτον.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Κάλιαρι με 1-0.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Κάλιαρι με 1-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Νάπολι.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΣΠΑΛ.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Πάρμα.

©Πηγή: amna.gr