Επέστρεψε στις νίκες η Τζιρόνα

Η επιστροφή στο «Μοντιλίβι» αποδείχθηκε ευεργετική για την Τζιρόνα, η οποία μετά από τρεις απανωτές εκτός έδρας ήττες, πανηγύρισε στο «σπίτι» της με 2-0 επί της Οσασούνα, εδραιώθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας (62 έναντι 66 της Ρεάλ) με ματς, όμως, περισσότερο από τους «μερένγκες» κι εξακολουθεί να ελπίζει…

Η Τζιρόνα με το γκολ του Πορτου στο 12΄ και του Σάβιο στο 87΄ διατήρησε για 10ο συνεχόμενο ματς το εντός έδρας αήττητο, μετρώντας συνολικά 8 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Όπως και στον πρώτο γύρο στο «Σαν Σεμπαστιάν» (5-3), έτσι και σήμερα στο «Νουέβο Λος Κάρμενς», Γρανάδα και Σοσιεδάδ πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, με τους Βάσκους να κάνουν μεγάλη ανατροπή και να φεύγουν με το «διπλό» (3-2) στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της LaLiga.

Η Σοσιεδάδ μετά τον αποκλεισμό από την Παρί Σεν Ζερμέν στους «16» του Champions League, αλλά και στο Copa del Rey, δεν έχει, πλέον, άλλη επιλογή για να βρεθεί και του χρόνου στην Ευρώπη από το να βρεθεί στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος. Με το «τρίποντο» επί της «καταδικασμένης» Γρανάδα ανέβηκε προσωρινά στην 6η θέση κι ελπίζει σε «γκέλα» της Αθλέτικ Μπιλμπάο στην έδρα της Λας Πάλμας (10/03) για να παραμείνει εκεί.

Μέχρι το 80ό λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (2-1), αλλά ο Λε Νορμάντ αρχικά (2-2) και στο 85΄ ο Αντρέ Σίλβα (είχε μπει αλλαγή στο 68΄) έφερε τα πάνω κάτω για τη νίκη των Βάσκων μετά από τρεις ήττες στην τελευταία τετράδα αγώνων.

Σοκ για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς υπέστη οδυνηρή ήττα με 2-0 στην έδρα της Κάντιθ, ενώ η Βαλένθια με το γκολ του Ούγκο Ντούρο στο 40ο λεπτό, μετά από ασίστ του πρώην άσου του Ολυμπιακού, Σέρχι Κανός, κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Χετάφε και να πάρει τη νίκη στο «Μεστάγια» με 1-0. Με τη νίκη αυτή οι «νυχτερίδες» ελπίζουν πως τελικά θα προλάβουν το «τρένο» της συμμετοχής στα ευρωπαϊκά κύπελλα της επόμενης σεζόν.