Επιστροφή στις νίκες για Σοσιεδάδ

Ο Μπράις Μέντεζ «ντύθηκε» Αλεξάντερ Ισάκ και οδήγησε τη Σοσιεδάδ στη νίκη με 1-0 επί της Έλτσε στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της La Liga.

Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 20ο λεπτό. Ο Μάρτιν Ζουμπιμέντι έκανε την κάθετη πάσα για τον Μπράις Μέντεζ που με αριστερό σουτ νίκησε τον Εντγκαρ Μπαντία για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και πέναλτι στο 35’, όταν ο Γιοάν Μοζίκα ανέτρεψε τον Μοχάμεντ Αλί-Τσο. Η εκτέλεση αλα Πανένκα, όμως, που δοκίμασε ο Μίκελ Μερίνο, βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπαντία που μπλόκαρε εύκολα.

Η ομάδα του Ιμανόλ Μπαρενετσέα επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την πώληση του Ισάκ στη Νιουκάστλ, αφήνοντας αυτή του Φρανσίσκο Ροντρίγκεζ στον ένα βαθμό παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στη La Liga:

Τζιρόνα-Θέλτα                 0-1